Rozłucki: Manipulacje na GPW dotyczą obrotu papierami innych spółek

opublikowano: 06-12-2004, 12:05

Manipulacje dokonywane na giełdzie przez niektóre spółki dotyczą obrotu papierami wartościowymi innych spółek, uważa prezes GPW Wiesław Rozłucki.

Odnosząc się do poniedziałkowego artykułu w „Pulsie Biznesu” dotyczącego nieczystych gier giełdowych, Rozłucki zapewnił w poniedziałkowym wywiadzie dla „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce, że sama giełda jako instytucja oparła się wszelkim aferom.

Rozłucki przyznał jednak, że nieuczciwe posunięcia inwestorów należy ujawniać i napiętnować.

Według poniedziałkowego „Pulsu Biznesu”, zarządzający największymi funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi są podejrzani o nielegalne porozumienie w celu manipulacji kursami i wartościami akcji. Jak napisała gazeta, sprawę dziwnych transakcji giełdowych, która może wstrząsnąć polskim rynkiem kapitałowym, bada Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG). Pod lupą komisji znaleźli się tacy potentaci rynku kapitałowego, jak fundusze z grupy PZU, Commercial Union, AIG, ING, Pioneer/Pekao i BRE Banku.

Szef należącego do BRE Banku PTE Skarbiec Emerytura Bogusław Grabowski, a zarazem były członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), twierdzi, że jakakolwiek zmowa funduszy jest wykluczona ze względu na bardzo duży poziom konkurencji na rynku.

„Wątpię, nic mi o tym niewiadomo, jednak jest taki poziom konkurencji na rynku i funduszy inwestycyjnych i OFE, że moim zdaniem jest to absolutnie wykluczone” – powiedział Grabowski w poniedziałkowym wywiadzie dla radia PiN.

„Myślę, że akurat jeśli chodzi o tego typu manipulacje giełdowe przez rynek funduszy czy OFE, moim zdaniem jest to niemożliwe i wykluczone. Natomiast wydaje mi się, że jest o wiele więcej wykroczeń, czy przestępstw przeciwko prawu o obrocie papierami wartościowymi w zakresie wykorzystania informacji niejawnych, poufnych i nie wiem jak to się dzieje, że do tej pory KPWiG była niezdolna do wykrycia albo doprowadzenia sprawy do końca” – dodał.

Grabowski podsumował, że w Polsce wymiar sprawiedliwości jest bardzo słaby, szczególnie w zakresie gospodarczym.

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rozłucki: Manipulacje na GPW dotyczą obrotu papierami innych spółek