Rozłucki oczekuje decyzji resortu skarbu w II kw. 2005

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2005, 16:46

Ministerstwo Skarbu Państwa jeszcze w II kwartale 2005 roku podejmie decyzję co do wyboru strategii własnościowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - powiedział PAP w czwartek prezes GPW Wiesław Rozłucki.

Ministerstwo Skarbu Państwa jeszcze w II kwartale 2005 roku podejmie decyzję co do wyboru strategii własnościowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie - powiedział PAP w czwartek prezes GPW Wiesław Rozłucki.

    "Decyzja w II kwartale tego roku jest zadaniem ambitnym, ale realnym" - dodał.

    "Proces wyboru doradcy prywatyzacyjnego już dobiega końca. Myślę, że w II kwartale tego roku jest miejsce na decyzję ministra skarbu ws. wyboru strategii własnościowej" - dodał.

    "Giełda warszawska jest spółką w ogromnej części państwową, co nie jest dobrym modelem dla przyszłej konkurencji w Europie i dlatego jej obecny status wymaga zmiany" - powiedział.

    Według Rozłuckiego, w grę wchodzą trzy modele docelowego statusu GPW: spółki publicznej, której akcje dostępne są na giełdzie, partnerstwo z inwestorem strategicznym z branży oraz dopuszczenie grupy inwestorów finansowych.

    Ze swej strony prezes GPW spodziewa się, że ministerstwo skarbu zdecyduje się na jakąś kombinację wszystkich trzech opcji:

    "Jeśli chodzi o inwestorów strategicznych, to zarząd, rada giełdy na pewno będą miały swoją opinię i przekażą ministrowi skarbu swoje preferencje" - powiedział.

    Rozłucki spodziewa się, że w tym roku na warszawskim parkiecie zadebiutuje co najmniej 20 nowych spółek wobec 36 w 2004 roku (co było drugim najlepszym wynikiem w Europie), a liczba zagranicznych spółek notowanych równolegle na GPW podwoi się z 4-5 obecnie, do 10. Od początku stycznia do końca lutego GPW miała 9 debiutów.

    "Na koniec tego roku na naszym parkiecie może być notowanych 10 zagranicznych spółek. Polska jest dla zagranicznych spółek atrakcyjnym rynkiem, ale nie podstawowym. Także dla nas zagraniczne spółki są kategorią ważną, ale nie najważniejszą. Naszym głównym zadaniem jest dostarczanie kapitału spółkom krajowym i zapewnienie im wiarygodności" - powiedział Rozłucki.

    Rozłucki nie wyklucza, że prywatyzacja może stać się jedną z kwestii spornych w obecnej kampanii wyborczej, ale jego zdaniem prywatyzacje za pośrednictwem GPW były prawidłowe: "Są pewne obawy, że prywatyzacja stanie się jednym z tematów obecnej kampanii wyborczej, ale pamiętajmy o tym, że ostatnie miesiące pokazały, że prywatyzacja poprzez giełdę jest przejrzysta i niekontrowersyjna. Żadne układy nie są zawierane pod stołem.Stosunek opinii publicznej i Sejmu do tej formy prywatyzacji wskazuje, że nie jest sporna" - powiedział Rozłucki.

    "Mam nadzieję, że dotychczasowe tempo prywatyzacji zostanie utrzymane" - dodał prezes GPW.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane