Czytasz dzięki

Rozłucki oczekuje prywatyzacji GPW w II kw. 2006 r.

Internet Securities
opublikowano: 08-09-2005, 16:40

Prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) może odbyć się w II kwartale 2006 roku, przewiduje jej prezes Wiesław Rozłucki.

Prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) może odbyć się w II kwartale 2006 roku, przewiduje jej prezes Wiesław Rozłucki.

„Jeżeli jest wola, to realny jest drugi kwartał przyszłego roku jako termin prywatyzacji GPW, uwzględniając zmiany polityczne” – powiedział Rozłucki dziennikarzom w czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Dodał, że z powodu wyborów parlamentarnych proces prywatyzacji zostanie z oczywistych względów wstrzymany.

„Mam jednak nadzieję, że nie zostanie zaprzepaszczona praca, którą wykonaliśmy” – podkreślił.

Jego zdaniem, do końca roku na giełdzie zadebiutuje ok. 10 spółek krajowych i jedna zagraniczna. Dotychczas na GPW weszło w tym roku 25 spółek.

W lipcu Rozłucki informował, że doradca przy prywatyzacji GPW zakończył prace i zaproponował resortowi skarbu dwustopniową prywatyzację, z udziałem oferty publicznej. Preferowana przez zarząd i radę giełdy forma prywatyzacji zawiera ofertę publiczną i mniejszościowy udział inwestora strategicznego, powiedział wówczas.

Obecnie największym akcjonariuszem GPW jest Skarb Państwa posiadający 98,8% akcji. Pozostałe walory należą do banków oraz domów maklerskich.

MSP podpisało umowę na doradzanie przy tej prywatyzacji z konsorcjum McKinsey & Company Poland Sp. z o.o., CDM Pekao SA i Ernst & Young Audit Sp. z o.o. 7 kwietnia.

Resort skarbu kilkakrotnie zmieniał swoje oczekiwania co do terminu przeprowadzenia prywatyzacji GPW. Ostatecznie, w marcu, minister skarbu Jacek Socha przyznał, że wbrew wcześniejszym planom prywatyzacja GPW prawdopodobnie nie zostanie przeprowadzona w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane