Rozmowa Marcinkiewicz-de Villepin o unijnej polityce energetycznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 20:00

Premier Francji Dominique de Villepin był we wtorek kolejnym rozmówcą Kazimierza Marcinkiewicza, który prowadzi telefoniczne konsultacje z przywódcami państw UE na temat bezpieczeństwa energetycznego - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

Premier Francji Dominique de Villepin był we wtorek kolejnym rozmówcą Kazimierza Marcinkiewicza, który prowadzi telefoniczne konsultacje z przywódcami państw UE na temat bezpieczeństwa energetycznego - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

    Podobnie jak w czasie wcześniejszych rozmów z szefami rządów Austrii i Wielkiej Brytanii oraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, Marcinkiewicz przedstawił premierowi Francji ogólną koncepcję polskiej inicjatywy ustanowienia międzynarodowych porozumień w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

    Szef polskiego rządu podkreślił konieczność podjęcia tej tematyki na zbliżającym się marcowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Podobnie jak swoich poprzednich rozmówców, zapewnił de Villepina, że w ciągu 2-3 tygodni przekaże stronie francuskiej szczegółowy plan polskiego projektu.

    Francuski premier wysoko ocenił zamieszczony w ubiegłotygodniowym wydaniu dziennika "Financial Times" tekst, w którym Marcinkiewicz przedstawił polską koncepcję bezpieczeństwa energetycznego (ten sam tekst ukazał się tego samego dnia również w "Rzeczpospolitej" - PAP). Polską inicjatywę uznał za ważną i interesującą. Według de Villepina, o jej powodzeniu zadecyduje trafny dobór instrumentów do jej realizacji.

    Równie wysoko premier Francji ocenił stan stosunków dwustronnych i ponowił zaproszenie dla Marcinkiewicza do złożenia wizyty w Paryżu 3 kwietnia. Podkreślił, że ta wizyta nadałaby polsko-francuskiemu dialogowi jeszcze większą dynamikę.

    Szef polskiego rządu podziękował francuskiemu rozmówcy w czasie środowej rozmowy za jego osobiste zaangażowanie w osiągniecie porozumienia o przedłużeniu stosowania obniżonych stawek podatku VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane