Rozmowy ministerstwa i związkowców o paliwie rolniczym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-10-2005, 17:55

O potrzebie wprowadzenia paliwa rolniczego oraz o zwiększeniu zużycia biopaliw rozmawiali w środę w Ministerstwie Rolnictwa przedstawiciele resortu i Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej "Solidarni". Spotkanie odbyło się na prośbę przewodniczącego związku Mariana Zagórnego.

O potrzebie wprowadzenia paliwa rolniczego oraz o zwiększeniu zużycia biopaliw rozmawiali w środę w Ministerstwie Rolnictwa przedstawiciele resortu i Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej "Solidarni". Spotkanie odbyło się na prośbę przewodniczącego związku Mariana Zagórnego.

"Uczestniczący w spotkaniu potwierdzili potrzebę wprowadzenia paliwa rolniczego. Ustalono również, że szczegółowe propozycje rozwiązań będą konsultowane z organizacjami społeczno-zawodowymi rolników oraz samorządem rolniczym" - poinformował resort w komunikacie.

Ministerstwo przypomina, że w ramach Rady Konsultacyjnej Spraw Rolnych pracuje grupa robocza ds. paliwa rolniczego i biopaliw, w składzie której znajdują się przedstawiciele zainteresowanych resortów oraz związków i organizacji rolniczych.

We wrześniu resort rolnictwa podjął rozmowy z Ministerstwem Finansów w sprawie paliwa rolniczego. Chodzi o obniżenie akcyzy na olej napędowy, który jest wykorzystywany w produkcji rolnej.

Minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk powiedział niedawno, że resort będzie kontynuować działania w sprawie wprowadzenia paliwa rolniczego, jeżeli wyrażą na to zgodę przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Pilarczyk poinformował PiS, że wprowadzenie paliwa rolniczego będzie kosztowało budżet państwa ok. 700 mln zł.

We wrześniu resort informował też, że szersze wykorzystanie biopaliw może nastąpić w Polsce dopiero w 2007 roku. Mimo, że obecny stan prawny pozwala na wprowadzanie 5-proc. dodatku bioetanolu do paliw, Polska należy do nielicznych państw europejskich, które w ostatnich latach nie odnotowały nawet minimalnego wzrostu zużycia biopaliw.

W 2004 roku zużycie bioetanolu, było znacznie niższe niż w poprzednich latach. O ile w 1997 roku dodatek bioetanolu do paliw  wynosił 1,65 proc. sprzedawanych benzyn, to w 2004 roku spadł do 0,87 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane