Rozmowy nt. zwiększenia polsko-francuskiej współpracy gospodarczej

Polska Agencja Prasowa SA
04-11-2005, 09:50

Możliwość zwiększenia polsko-francuskiej współpracy gospodarczej, przyciągnięcia francuskich inwestycji do Polski oraz francuska polityka gospodarcza - to główne tematy piątkowego spotkania w Łodzi ambasadora Francji Pierre'a Menata z władzami miasta i przedsiębiorcami regionalnych izb gospodarczych.

Możliwość zwiększenia polsko-francuskiej współpracy gospodarczej, przyciągnięcia francuskich inwestycji do Polski oraz francuska polityka gospodarcza - to główne tematy piątkowego spotkania w Łodzi ambasadora Francji Pierre'a Menata z władzami miasta i przedsiębiorcami regionalnych izb gospodarczych.

Menat weźmie udział w rozpoczynającym się tego dnia "Uniwersytecie Letnim" w Łodzi (4-6 listopad), zorganizowanym pod patronatem prezydentów Polski i Francji - Aleksandra Kwaśniewskiego i Jacquesa Chiraca.

W imprezie pod hasłem "Zatrudnienie w Europie: konkurencyjność i solidarność w dobie globalizacji" uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, francuskiego rządu, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, CASE oraz francuskich i polskich uczelni.

Jak powiedział Menat, relacje Polski i Francji są zdominowane przez członkostwo w UE obu krajów; w wielu kwestiach władze obu państw mają podobne poglądy, np. w sprawie dotacji do rolnictwa. Według niego, relacje Polski i Francji są "prawidłowe", o czym świadczą chociażby francuskie inwestycje w Polsce.

Menat zaznaczył, że dotychczas dzięki tym inwestycjom powstało w Polsce 16 tys. miejsc pracy. Dodał, że problemy związane z francuskimi inwestycjami dotyczą głównie tego, że firmy inwestowały w dużej mierze w przedsiębiorstwa "przerośnięte" pod względem zatrudnienia, stąd problem pakietów socjalnych i protesty związków zawodowych.

Ambasador przypomniał, że we Francji toczą się prace dotyczące możliwości zatrudnienia Polaków w tym kraju na takich samych warunkach jak obywateli francuskich. Nie podał jednak żadnej daty, kiedy mogłoby nastąpić otwarcie francuskiego rynku.

Podczas spotkania z ambasadorem przewodniczący Wojewódzkiego Porozumienia Izb Gospodarczych Konstanty Marat powiedział: "Liczymy, że wizyta ambasadora przyczyni się do tego, że małe i średnie przedsiębiorstwa z naszego regionu nawiążą trwałe kontakty z francuskimi firmami".

O atrakcyjności Łodzi jako miejsca lokowania inwestycji będzie rozmawiał z Menatem marszałek woj. łódzkiego  Stanisław Witaszczyk. W rozmowie z PAP Witaszczyk powiedział, że nie liczy na natychmiastowe rezultaty, ale na pogłębienie kontaktów i nawiązanie długotrwałej współpracy. Dodał, że Łódź chce znacząco zainwestować w infrastrukturę drogową, a przyciąganiu inwestycji ma pomóc także niedawno otwarte lotnisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rozmowy nt. zwiększenia polsko-francuskiej współpracy gospodarczej