Rozmowy sześciostronne: ustalono ofertę dla Korei Płn

13-02-2007, 06:50

Projekt porozumienia w sprawie programu nuklearnego Korei Północnej oferuje jej milion ton paliwa w ramach pomocy energetycznej i dodatkowych 50 tys. ton paliwa, w zamian za wykazanie i unieruchomienie instalacji nuklearnych oraz zamknięcie reaktora atomowego i zgodę na kontrole Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Projekt porozumienia w sprawie programu nuklearnego Korei Północnej oferuje jej milion ton paliwa w ramach pomocy energetycznej i dodatkowych 50 tys. ton paliwa, w zamian za wykazanie i unieruchomienie instalacji nuklearnych oraz zamknięcie reaktora atomowego i zgodę na kontrole Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

O zawartości projektu porozumienia pisze we wtorek japońska agencja Kyodo, powołując się na źródła zbliżone do negocjacji.

Wtorek jest kolejnym dniem sześciostronnych rokowań w Pekinie w sprawie programu atomowego Korei Północnej. Przedstawiciele USA, Rosji, Chin, Japonii i Korei Południowej negocjują z Phenianem warunki, na jakich zgodzi się on odstąpić od tego programu.

W poniedziałek informowano o osiągnięciu wstępnego porozumienia w sprawie pierwszych kroków, jakie doprowadziłyby do rozbrojenia się Phenianu. Negocjatorzy nie ujawniali jednak szczegółów porozumienia.

Agencja Kyodo pisze we wtorek, że główny negocjator ze strony amerykańskiej Christopher Hill powiedział, że USA akceptują projekt porozumienia. Japonia określiła projekt jako "dobry tekst". Strony zgodziły się również, że powołają pięć grup roboczych.

Wartość pomocy energetycznej, o której pisze Kyodo, oznaczałaby znaczne obniżenie północnokoreańskich żądań. W weekend agencja informowała, że Phenian domaga się dostarczania mu corocznie dodatkowych dwóch milionów ton ropy naftowej oraz dwóch milionów kilowatów energii elektrycznej. Z powodu wysokości tych żądań rozmowy były bliskie załamania. W poniedziałek nastąpił jednak przełom i rozmowy przedłużono.

Rozmówca Kyodo wyraził we wtorek nadzieję, że strony dojdą do porozumienia tego dnia.

Rokowania sześciostronne rozpoczęły się w 2003 roku. We wrześniu 2005 r. Phenian oświadczył, że zrezygnuje z programu nuklearnego w zamian za pomoc zagraniczną i gwarancje bezpieczeństwa. Później jednak ponad rok bojkotował dalszy dialog, po tym gdy rząd USA zastosował sankcje wobec banku Banco Delta Asia w Makau, przez który Phenian finansował swoje transakcje. Zamrożono tam północnokoreańskie aktywa wartości 24 milionów dolarów.

W październiku zeszłego roku Korea Płn. przeprowadziła pierwszą w historii tego kraju próbę jądrową.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rozmowy sześciostronne: ustalono ofertę dla Korei Płn