Różne pułapki samozatrudnienia

Joanna Narkiewicz-Tarłowska
opublikowano: 19-12-2006, 00:00

Czy mogę pracować na pół etatu w tej samej firmie, dla której świadczę usługi jako przedsiębiorca?

- Prawo podatkowe tego nie zabrania. Jednak dochody z działalności gospodarczej nie podlegają 19-procentowemu podatkowi liniowemu, jeśli wykonywane usługi odpowiadają czynnościom, które wykonujemy lub wykonywaliśmy w danym lub poprzednim roku na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy. Należy zatem zwrócić uwagę, czy zakres świadczonych przez nas usług nie pokrywa się z obowiązkami, które wykonujemy na podstawie umowy o pracę.

Czy praca na sprzęcie zleceniodawcy spowoduje, iż utracę status osoby samozatrudnionej?

- Przepisy nie odnoszą się bezpośrednio do sprzętu używanego w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak nie uważa się za przedsiębiorcę osoby, która m.in. nie ponosi ryzyka gospodarczego. Pod tym pojęciem można rozumieć ryzyko inwestycyjne związane z prowadzoną działalnością. Może się na nie składać m.in. konieczność zakupu narzędzi i sprzętu niezbędnego do świadczenia usług. Z drugiej strony, specyfika niektórych branż powoduje, iż często pracujemy właśnie na sprzęcie zleceniodawcy (np. branża informatyczna).

Czy wynajęcie odrębnego lokalu w celu prowadzenia działalności gospodarczej uchroni mnie przed przekwalifikowaniem z przedsiębiorcy na pracownika?

- Może to być niewątpliwie argumentem za tym, iż nie wykonujemy czynności w miejscu wyznaczonym przez zleceniodawcę. Ponadto konieczność wynajmu lokalu i ponoszenia jego kosztu może stanowić element ryzyka gospodarczego. Dobrze jest jednak, jeśli wykonywane usługi posiadają jeszcze inne cechy charakterystyczne dla działalności gospodarczej. Wtedy mamy większe pole do udokumentowania swojego stanowiska wobec fiskusa.

Prowadzę działalność w zakresie usług budowlanych — czy mam bać się zmiany przepisów?

- Specyfika branży budowlanej powoduje, iż najczęściej świadczymy usługi w miejscu (plac budowy) i czasie wyznaczonym przez zlecającego i pod jego nadzorem. Jednakże jeśli wykonujemy roboty własnym sprzętem oraz ponosimy ryzyko nieotrzymania zapłaty (np. z powodu opóźnień w płatnościach po stronie inwestora) i ryzyko braku zleceń w okresach martwych (np. zimą), a także płacimy kary umowne z tytułu nieterminowych realizacji inwestycji, można twierdzić, iż ponosimy ryzyko gospodarcze. Nie bez znaczenia jest również świadczenie usług na rzecz kilku podmiotów, a nie tylko jednego. W takich okolicznościach zmiana przepisów nie powinna wywołać niekorzystnych skutków.

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu