Rozpędzone krajowe byki pokazały, na co je stać

PB
24-08-2009, 00:00

Właściciele akcji mają za sobą kolejną udaną sesję. Piątkowa sesja zaczęła się od niewielkich wzrostów. Szybko jednak okazało się, że po czwartkowej szarży rozpędzone krajowe byki stać na dużo więcej. Nastroje poprawiły publikowane sierpniowe indeksy PMI z Niemiec i Eurolandu mierzące aktywność gospodarczą w sektorze wytwórczym. Nad Renem wskaźnik przełamał barierę 50 pkt, co oznacza ożywienie w sektorze. W południe WIG20 był już najmocniejszym indeksem na świecie. Wejście do gry Amerykanów na chwilę go osłabiło. Tuż przed fixingiem, dzięki lepszym danym z rynku nieruchomości / zza oceanu, indeks blue chipów znów podwyższył swój lot. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień na ponad 4-procentowym plusie i osiągnął najwyższy poziom w tym roku — 2234 pkt. W skali tygodnia indeks blue chipów zyskał 6,5 proc.

Piątkowym wzrostom towarzyszyły najwyższe obroty od lipca. Wyniosły 2,2 mld zł. Zwiększoną ilość gotówki połączoną z umacniającym się złotym można odebrać jako wzmożoną aktywność zagranicy. Światowi analitycy coraz przychylniej spoglądają na nasz kraj i GPW. Tym razem eksperci JP Morgan zalecili "przeważanie" (wcześniej "niedoważanie") polskich spółek w portfelu.

Czwartkowa udana sesja dla spółek finansowych na Wall Street przełożyła się na piątkowe wzrosty banków na GPW. Liderem okazał się BRE Bank, ING BSK, Millennium Bank. Ich kursy podskoczyły o blisko 10 proc. WIG20 wspierały Pekao i PKO BP. Marudą okazał się Bank BPH, który opublikował w piątek gorsze od prognoz wyniki finansowe. W I połowie roku miał on 85,9 mln zł skonsolidowanej straty netto, wobec 75,1 mln zł zysku rok wcześniej. Inwestorzy wyraźnie liczyli na więcej, dlatego akcje na sesji przeceniono o 3 proc. Z indeksu blue chipów na uwagę zasłużyły również PKN Orlen i Lotos. Pomogła im zwyżka kursu "czarnego złota". Dzięki drożejącej o blisko 3 proc. miedzi zyskał także KGHM.

W skali tygodnia aż 35 proc. dał zarobić Cersanit z portfela Michała Sołowowa. Akcjonariuszy producenta płytek ceramicznych wspomogły informacje dotyczące rozbudowy ukraińskiego zakładu i udany pod względem przychodów czerwiec. Na szczególną uwagę zasłużyła Grupa Kęty. Po publikacji na początku tygodnia wyników finansowych analitycy z Unicredit i BDM podnieśli rekomendację do "kupuj" dla producenta profili i systemów aluminiowych. Efekt? Akcje podskoczyły do najwyższego poziomu od ponad roku. W piątek powodzeniem cieszyły się również papiery Rafako. Spółka zdobyła nowy kontrakt na przebudowę Elektrowni Bełchatów. Jego wartość to 79 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rozpędzone krajowe byki pokazały, na co je stać