Rozpoczął się nieformalny szczyt UE w Hampton Court

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 11:41

Przywódcy krajów Unii Europejskiej rozpoczęli w czwartek rano nieformalne spotkanie w pałacu Hampton Court pod Londynem, gdzie rozmawiać mają przede wszystkim o przyszłości UE i jej modelu socjalnym.

Przywódcy krajów Unii Europejskiej rozpoczęli w czwartek rano nieformalne spotkanie w pałacu Hampton Court pod Londynem, gdzie rozmawiać mają przede wszystkim o przyszłości UE i jej modelu socjalnym.

Jest to pierwsze spotkanie szefów państw i rządów 25 państw po zakończonym fiaskiem czerwcowym szczycie w Brukseli, gdzie największe kraje UE w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy starły się o kształt unijnego budżetu na lata 2007-2013.

Komentatorzy spodziewają się, że spotkanie będzie służyć przede wszystkim próbie załagodzenia sporów, bardziej niż konkretnej dyskusji.

Polskę reprezentuje na szczycie premier Marek Belka.

Gospodarz spotkania premier Wielkiej Brytanii Tony Blair nie chce, by w Hampton Court dyskutowano o budżecie UE. Uważa on, że najpierw należy ustalić kierunki modernizacji i reform europejskiej gospodarki i modelu socjalnego, a dopiero na grudniowym szczycie w Brukseli zająć się sprawami finansowania reform.

Jednak niektóre kraje, w tym Polska, zapowiedziały, że na pewno przynajmniej wspomną o budżecie.

"Jeśli rozmawiamy o sprawach długofalowych, to możemy to robić spokojnie tylko wtedy, jeśli w krótszym czasie mamy możliwość działania" - powiedział w środę PAP minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

Podstawą do porozumienia w Hampton Court będą popierane przez Brytyjczyków pomysły Komisji Europejskiej na modernizację Unii i jej modelu socjalnego.

Według KE, wyzwaniom globalizacji sprostać pomoże m.in. dokończenie budowy jednolitego rynku, w tym w obszarach usług, telekomunikacji, energii i usług finansowych, a także postęp w znoszeniu barier handlowych, w tym subsydiów rolnych, czy zwiększenie wydatków na badania, rozwój i edukację.

Komisja proponuje również ustanowienie poza budżetem UE specjalnego funduszu dostosowania do globalizacji, przeznaczonego dla mieszkańców regionów, które mają problemy w sprostaniu rosnącej konkurencji światowej.

Propozycję tę skomentowano jako gest w stronę Francji, która broni swego modelu socjalnego i utrzymania wydatków na wspólną politykę rolną UE.

Za ustanowieniem funduszu opowiedział się też premier Blair, choć jeszcze kilka miesięcy temu odrzucił podobną propozycję. Nie podoba się ona jednak największym płatnikom w Unii Niemcom, Szwecji i Holandii.

Szczyt potrwa jeden dzień. Odbywa się w zabytkowym szesnastowiecznym pałacu Henryka VIII. Zebrani w Hampton Court unijni przywódcy ryzykują spotkanie z duchami - według pogłosek, w pałacu ma straszyć sam Henryk VIII oraz dwie z jego żon - zmarła przy porodzie Jane Seymour i ścięta za niewierność  Katarzyna Howard.

Anna Widzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane