Rozpoczął się proces infantki Cristiny

DI, PAP
opublikowano: 11-01-2016, 22:00

W Palma de Mallorca na Balearach rozpoczął się proces siostry króla Hiszpanii Filipa VI, infantki Cristiny de Borbon, i jej męża Inakiego Urdangarina.

„Proces roku” dotyczy jednego z najbardziej sensacyjnych skandali z czasów hiszpańskiego kryzysu. Po raz pierwszy na ławie oskarżonych zasiada bowiem członek hiszpańskiej rodziny królewskiej. Oprócz Cristiny i jej męża sądzonych jest też 15 innych osób.

Zobacz więcej

Ben Fischer

Młodsza córka byłego króla Hiszpanii Juana Carlosa i królowej Sofii jest oskarżona o ukrywanie przed fiskusem dochodów ze sprzeniewierzenia 6 mln EUR z funduszy publicznych przez jej męża i jego byłego współpracownika.

Za te przestępstwa grozi jej osiem lat więzienia. 50-letnia infantka twierdzi, że nic nie wiedziała o sprawie. 47-letni były olimpijczyk, piłkarz ręczny, Urdangarin i jego wspólnik Diego Torres są oskarżeni o zawyżanie wartości umów podpisanych w latach 2004-06 przez fundację Noos, zajmującą się organizowaniem wydarzeń sportowych.

Obaj stali na czele fundacji. Według aktu oskarżenia zyski były dzielone między różne fasadowe firmy, w tym Aizoon, której właścicielami byli Cristina i Inaki.

Inaki Urdangarin jest sądzony m.in. za malwersacje, oszustwa podatkowe, wykorzystywanie wpływów i pranie brudnych pieniędzy. Prokuratura domaga się dla niego kary 19,5 roku więzienia, a dla Torresa 16,5 roku. Gdy w 2014 r. tron objął po coraz mniej lubianym Juanie Carlosie król Filip VI, pozbawił Cristinę tytułu księżnej Palma de Mallorca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy