Rozpoczął się Ramadan - miesiąc postu i bankietów

DI, PAP
opublikowano: 20-05-2018, 22:00

Miliony muzułmanów rozpoczęły okres postu, który po zachodzie słońca ustępuje miejsca obfitym wieczerzom i ucztom.

Zanim wzeszło słońce, ci spośród wiernych, którzy przestrzegają postu, jednego z pięciu filarów islamu, zjedli swój pierwszy suhur, to jest jedyny posiłek aż do zachodu słońca. Słońce skrywające się za horyzont oznacza codziennie koniec postu, czyli obficie zastawiony stół do posiłku zwanego iftar. W ciągu ramadanu, dziewiątego miesiąca muzułmańskiego kalendarza księżycowego, powstrzymywanie się od przyjmowania w ciągu dnia wszelkich posiłków stanowi jedynie część nakazów. W ciągu 29 dni, bo tyle trwa święty miesiąc, całkowicie zabronione są złe myśli, obelgi, krytyka pod adresem bliźnich, uprawianie seksu w ciągu dnia oraz kłamstwa.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Meczety otwierają wrota po iftarze na modlitwę tarawih, a w ciągu ostatnich dziesięciu dni zapraszają wiernych na itikaf — dni intensywnej kontemplacji modlitewnej. Radio i telewizja nadają niezliczoną liczbę programów religijnych, a większość restauracji i kawiarni jest zamknięta aż do zachodu słońca, a często dłużej. Jordańskie MSW np. nakazało zamknięcie w godzinach dziennych sklepów, restauracji, kawiarni i winiarni, zapowiadając nałożenie wysokich kar. W Iraku, podobnie jak prawie we wszystkich krajach muzułmańskich, będzie to miesiąc składania wizyt i podejmowania wieczerzami krewnych, przyjaciół, sąsiadów i znajomych z pracy. Jakkolwiek uważa się ramadan za okres powściągliwości, to np. w Jordanii ludzie kupują w tym okresie 30-40 proc. produktów żywnościowych więcej niż w innych miesiącach. W Egipcie koniec postu ogłasza codziennie wystrzał armatni.

Meczety, firmy, organizacje pozarządowe, zamożni sąsiedzi zapraszają do obficie zastawionych stołów znajomych i nieznajomych oraz ubogich. Władze bogatego Dubaju już trzeci rok z rzędu zgadzają się na poluzowanie religijnych nakazów, pozwalając niektórym hotelom i restauracjom na podawanie w ciągu dnia cudzoziemcom i turystom posiłków i alkoholu. Jednak rząd emiratu zwrócił się do turystów z prośbą o „przestrzeganie w czasie ramadanu powściągliwości w zachowaniu i ubiorze”, a panie są proszone o nieodkrywanie kolan i ramion oraz nieprzesadzanie z dekoltami. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Rozpoczął się Ramadan - miesiąc postu i bankietów