Rozpoczęło się kolejne spotkanie zarządu i związkowców z JSW

PAP
10-06-2011, 10:21

Na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach (WKDS) rozpoczęła się w piątek kolejna runda rozmów pomiędzy zarządem a związkowcami Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), przed wprowadzeniem firmy na giełdę.

Według związkowców, są to rozmowy ostatniej szansy. Zarząd spółki i wojewoda śląski są optymistami, jeśli chodzi o przebieg negocjacji.

„Myślę, że jest dobra atmosfera, a dobra atmosfera jest rzeczą najważniejszą” - ocenił tuż przed rozpoczęciem rozmów wojewoda Zygmunt Łukaszczyk.

„Zdecydowanie z optymizmem idziemy na to spotkanie. Mamy nadzieję, że uda nam się już dokończyć te rozmowy” - oświadczył prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

Obok przedstawicieli strony społecznej i zarządu JSW w rozmowach biorą też udział wiceministrowie gospodarki i Skarbu Państwa - Rafał Baniak i Krzysztof Walenczak.

Poprzednie, prowadzone tydzień temu negocjacje na forum WKDS zostały zerwane, związkowcy zagrozili strajkami w kopalniach. Przedstawiciele zarządu JSW oraz ministerstw gospodarki i skarbu, a także wojewoda śląski, byli zaskoczeni postawą związkowców i zarzucili im "grę nie fair". W sobotę jednak skierowali do związkowców apel o wznowienie rozmów, zapewniając, że gotowi są zapomnieć o "przykrym incydencie" z WKDS.

W poniedziałek związki zdecydowały o zawieszeniu zaplanowanej na czwartek akcji strajkowej. Jednocześnie wyraziły dezaprobatę wobec formy apelu, zaprzeczając, aby kierowały nimi własne interesy. Związkowcy zwrócili się w poniedziałek do wojewody śląskiego o wyznaczenie terminu kolejnych rozmów w ramach WKDS.

Związki domagają się m.in. gwarancji zachowania tzw. władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW po jej upublicznieniu (spółka ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca) oraz akcji pracowniczych dla całej załogi. Resort skarbu zapewnia, że związkowe postulaty są spełnione, strona społeczna chce jednak, by było to zapisane w specjalnym porozumieniu.

Związkowcy chcą także podwyżki płac o 10 proc. Zarząd proponuje 5,5 proc.; dalszy wzrost płac miałby wiązać się z efektywnością pracy. Wcześniej związki porozumiały się z zarządem w sprawach pracowniczych, m.in. 10-letnich gwarancji zatrudnienia.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rozpoczęło się kolejne spotkanie zarządu i związkowców z JSW