Przed południem w środę rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu V kadencji wybranego 25 września. Posiedzenie prowadzi marszałek-senior Józef Zych z PSL. Nowo wybrani posłowie złożą ślubowanie. W posiedzeniu uczestniczy prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz ustępujący premier Marek Belka.
Inauguracyjne posiedzenie Sejmu otwiera marszałek-senior, który odbierze od posłów ślubowanie. "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" - brzmi rota ślubowania. Po słowie "ślubuję" poseł może dodać: "Tak mi dopomóż Bóg". Gdyby poseł odmówił złożenia ślubowania oznaczałoby to jego zrzeczenie się mandatu.
W Sejmie V kadencji wśród 460 posłów jest 155 posłów PiS; 133 - PO; 56 - z Samoobrony; 55 z SLD; 34 z LPR; 25 z PSL i dwóch posłów Mniejszości Niemieckiej.