Rozpoczęły się kolejne rozmowy ws. "Budryka"

PAP
opublikowano: 31-01-2008, 14:49

Kolejna runda rozmów górników strajkujących w kopalni "Budryk" w Ornontowicach i zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), do której należy kopalnia, rozpoczęła się w czwartek w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie).

Przed ich rozpoczęciem przedstawiciele strony społecznej JSW wygłosili oświadczenie, podtrzymując swoją gotowość do podpisania porozumienia w kształcie wypracowanym 23 stycznia. Skrytykowali też "agresywne zachowanie liderów strajku" wobec górników z "Budryka", którzy chcieli w ostatnich dniach podjąć pracę.

"Takie działania są dobitnym przykładem wzrostu bezmyślnej agresji osób kierujących tym strajkiem. Naszym zdaniem takie akty nie powinny mieć miejsca w polskim górnictwie" -podkreślili związkowcy w oświadczeniu.

W czwartek nad ranem górnicy prowadzący głodówkę zrezygnowali z tej formy protestu. Według przedstawicieli dyrekcji kopalni, w proteście na terenie kopalni uczestniczy obecnie ok. 280 osób.

Kilkuset górników z kopalni "Budryk", którzy nie popierają protestu trwającego tam już 46. dzień, zgromadziło się w czwartek rano przed bramą zakładu, chcąc podjąć pracę. Ostatecznie większość z nich nie weszła na teren kopalni. Kilkadziesiąt minut trwały emocjonalne rozmowy, padały wyzwiska. Liderzy strajku - Grzegorz Bednarski i Wiesław Wójtowicz - przekonywali zgromadzonych o słuszności protestu.

Strajk w "Budryku" ma podłoże płacowe. W toku dotychczasowych rozmów zarząd JSW zaproponował załodze kopalni średnią podwyżkę o ok. 750 zł za ubiegły rok i ok. 490 zł w tym roku, co oznacza wzrost średniej płacy za rok 2008 do kwoty ponad 5,4 tys. zł, wobec niespełna 4,2 tys. zł za rok 2006 i 4,9 tys. zł za 2007 r.

W tym roku ruszyć ma też proces wyrównywania w obrębie spółki płac poszczególnych grup zawodowych, co oznacza dla większości załogi "Budryka" dalsze podwyżki.

We wtorek popołudniu strajkujący górnicy odrzucili efekty analiz płacowych, prowadzonych tego dnia przy udziale przedstawicieli komitetu strajkowego i specjalistów z JSW. Wypracowali nową propozycję, którą w środę przedstawili pracodawcy.

Protestujący zażądali skrócenia procesu wyrównywania płac do końca 2009 r., choć wcześniej spółka planowała rozłożyć go do 2011 r., a w toku negocjacji zgodziła się skrócić ten termin o rok. Zakończenie standaryzacji w przyszłym roku oznaczałoby wydatki, których chyba żadna podobna firma nie byłaby w stanie ponieść - argumentowała JSW. Jeden z liderów protestujących, Krzysztof Łabądź z Sierpnia'80 powiedział w czwartek PAP, że protestujący są skłonni zgodzić się na zakończenie wyrównywania płac w 2010 roku.

Strajkujący chcą też wyrównania stawek w "Budryku" do najniższych płac w kopalniach JSW w poszczególnych grupach zawodowych do końca tego roku, przy czym zarobki pracowników przeróbki miałaby zostać zrównane do poziomu czwartej pod tym względem kopalni spółki. Ponowiono też żądanie, by JSW nie wyciągała konsekwencji za strajk wobec jego organizatorów.

"Porozumienie, które zaproponowaliśmy, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarządu" - powiedział PAP przed rozmowami Krzysztof Łabądź. Krótko po rozpoczęciu rozmów ogłoszono "przerwę techniczną". (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane