Rozpoczyna się wojna na patenty

  • Alina Treptow
opublikowano: 08-06-2016, 22:00

Amerykanie skarżą polskie firmy o naruszenie praw intelektualnych. Eksperci spodziewają się wysypu takich spraw.

Sprawy dotyczące ochrony własności intelektualnej zza oceanu przywędrowały nad Wisłę. Po farmaceutycznej Celon- -Pharmie, którą pozwał koncern GlaxoSmithKline (GSK), przyszła kolej na poznańską spółkę biotechnologiczną Inno- Gene, którą partner biznesowy — amerykańska spółka Illumina, specjalizująca się m.in. w testach prenatalnych, również podała do sądu. Amerykanie zarzucili Polakom naruszenie praw własności intelektualnej do patentu „Diagnozowanie aneuploidii chromosomów i płodu przy użyciu sekwencjonowania genomowego”. Polska spółka miała złamać patent, ponieważ w ofercie ma testy prenatalne IONA, które sprzedaje na licencji brytyjskiej firmy Premaitha. Przeciwko Brytyjczykom również złożono pozew.

Od współpracy do pozwu

Jeszcze jesienią ubiegłego roku Illumina wraz z Inno-Gene świętowała umowę o współpracy — poznańska firma zainwestowała w spółkę, która miała w Polsce wyłączność na technologię, należącą do Illuminy, dotyczącą sekwencjonowania całogenomowego. Według informacji „PB”, współpraca w tym zakresie będzie kontynuowana. O konflikcie strony wolą nie rozmawiać.

— Illumina nie komentuje toczących się spraw — odpowiada biuro prasowe amerykańskiego koncernu. Z przedstawicielami polskiej spółki nie udało się nam skontaktować. Jednak do czasu zakończenia sporu wstrzymała ona prace badawcze nad własnymi nieinwazyjnymi testami prenatalnymi. Oprócz zaniechania naruszania praw druga strona walczy o zasądzenie kar przekraczających łącznie 400 tys. zł. W komunikacie giełdowym Inno-Gene uspokaja: umowa z Brytyjczykami jest tak skonstruowana, że ewentualne roszczenia nie powinny objąć polskiej spółki. Na decyzję sądu trzeba będzie długo poczekać, o czym świadczy przykład sporu Celon-Pharmy z GSK. Pozew złożono pod koniec maja 2013r. — sprawa nadal się toczy i końca nie widać. Chodzi o naruszenie praw autorskich budowy inhalatora, a na szali jest rynek wart 24 mld zł. — Jesteśmy w trakcie postępowania procesowego. GSK utraciło pozycję lidera rynku w tej kategorii i podejmuje działania zmierzające do wydłużenia wygasłej ochrony patentowej — wyjaśnia Maciej Krasiński, pełnomocnik Celon-Pharmy.

Walka o kasę

Zdaniem jednego z ekspertów prawa patentowego, w Polce ciągle jest znacznie mniej tego typu postępowań niż na przykład w USA, co jednak może się zmienić.

— Wiele spraw jest utajnionych. Bardzo wiele w ogóle nie trafia do sądu, bo kończy się na etapie negocjacji — firmy wycofują się po dokładniej analizie przypadku — wyjaśnia nasz rozmówca. W USA tego typu spory są częstsze — biotechnologia opiera się na patentach. Firmom nie opłacałoby się inwestować grubych milionów w wieloletniebadania, gdyby rywal mógł bez przeszkód skopiować produkt i od razu wprowadzić na rynek. Nawet jeśli patent wygasa, koncerny starają się walczyć o utrzymanie rynkowych udziałów, wartych miliardy dolarów, wszystkimi możliwymi sposobami. Jeden z międzynarodowych graczy podał do sądu rywala, ponieważ ten sprzedawał tabletkę... w takim samych kolorze (patent na substancję czynną wygasł). Udało mu się udowodnić swoje racje przed sądem, a gra była warta świeczki. Nawet kilkumiesięczne opóźnienie wejścia na rynek konkurencji oznacza dla dużych koncernów oszczędności liczone w miliardach dolarów. Zdaniem rzeczników patentowych, pozwów wobec polskich przedsiębiorców mogłoby być znacznie więcej, gdyby w Polsce wszedł w życie Jednolity Sąd Patentowy. Unijne porozumienie w tej sprawie obowiązuje od trzech lat, jednak Polska ciągle do niego nie przystąpiła. Kiedy to zrobi, polscy przedsiębiorcy będą znacznie częściej ścigani przez zagraniczne podmioty, jeśli pojawi się choćby cień podejrzenia, że naruszyli zagraniczne patenty. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy