Rozstrzygnięcie przetargu na obwodnicę Augustowa przełożone

(Marek Druś)
opublikowano: 24-11-2006, 13:59

Do 11 grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku przełożyła termin rozstrzygnięcia przetargu na budowę obwodnicy Augustowa (Podlaskie). Powodem ponownego przesunięcia terminu jest duża liczba zapytań od oferentów ľ poinformowała w piątek PAP GDDKiA.

Do 11 grudnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku przełożyła termin rozstrzygnięcia przetargu na budowę obwodnicy Augustowa (Podlaskie). Powodem ponownego przesunięcia terminu jest duża liczba zapytań od oferentów ľ poinformowała w piątek PAP GDDKiA.

Jak poinformowała PAP naczelnik wydziału zamówień publicznych w GDDKiA w Białymstoku Halina Mendyk, oferenci złożyli dotąd w sumie ok. 300 zapytań dotyczących głównie dokumentacji przetargowej. Otwarcie ofert miało najpierw nastąpić 6 listopada, a później 27 listopada.

Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Tadeusz Topczewski powiedział, że to bardzo trudny i duży przetarg, stąd taka liczba pytań. Na dokładne odpowiedzi - jak przyznał - potrzeba czasu.

Budowa obwodnicy Augustowa przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy budzi duże emocje. Mieszkańcy Augustowa domagają się jak najszybszej jej budowy i podkreślają, że czekają na nią od kilkunastu lat. Mają dość tirów w mieście.

Przeciwko przebiegowi obwodnicy przez Rospudę protestują natomiast organizacje ekologiczne argumentując, że zniszczy to przyrodę.

W drugim etapie przetargu ograniczonego na budowę obwodnicy biorą udział 3 konsorcja firm i jedna firma. Firma to Budimex Dromex SA z Warszawy. Konsorcja to: polsko-austriackie Strabag sp. z o.o. w Warszawie i Strabag AG z Austrii, polsko-francusko-litewskie konsorcjum DTP Terrassement, Warszawskiego Przedsiębiorstwa Mostowego Mosty SA i Kauno tiltai z Kowna oraz konsorcjum Warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych SA, Płockiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych SA i Przedsiębiorstwa Robót Mostowych Mosty-Łódź-SA.

Szacowany koszt ponad 17-kilometrowej obwodnicy to 250-300 mln zł. W ramach inwestycji mają powstać 3 mosty, w tym estakada o długości 517 m. Zaprojektowano 10 wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz urządzenia zapobiegające oblodzeniu na estakadzie. Budowa obwodnicy ma trwać 33 miesiące.

Wniosek o pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa drogowcy złożą do wojewody, gdy uprawomocni się decyzja środowiskowa ws. obwodnicy.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane