Rozważny Polak oszczędza

  • Jagoda Fryc
08-02-2016, 22:00

Finanse osobiste

Ożywienie gospodarcze, spadające bezrobocie, rosnące zatrudnienie, a także niskie stopy procentowe sprawiły, że kredyty stały się tańsze i bardziej dostępne. Okazuje się jednak, że Polak jest roztropny: zamiast się zadłużać, wolał odkładać i teraz z oszczędności zamierza finansować ewentualne wydatki.

Taki wniosek płynie z najnowszego badania Deutsche Banku. Ponad 60 proc. respondentów ma zamiar sfinansować zaplanowane wydatki z zaskórniaków — o 9 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 55 proc. Polaków deklaruje, że oszczędza z myślą o niespodziewanych wydatkach. — Z roku na rok rośnie grupa Polaków, którzy mogą sobie pozwolić na oszczędności, a zatem odczuwają większe bezpieczeństwo finansowe. W związku z tym są gotowi ponosić wydatki wykraczające poza standardowy miesięczny budżet — wyjaśnia prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej.

Równocześnie spadł odsetek zainteresowanych finansowaniem bankowym. Niespełna 6 proc. badanych zamierza zaciągnąć kredyt gotówkowy na remont mieszkania, organizację wesela czy podróż. To prawie o połowę mniej niż rok wcześniej. Najczęściej takie plany mają osoby po 30. roku życia, które zarabiają od 3 do 5 tys. zł.

— To pokolenie najbardziej aktywne zawodowo, co wpływa korzystnie na zdolność kredytową jego przedstawicieli. Jest to też czas, gdy osoby osiągające stabilne dochody dokonują poważniejszych inwestycji lub potrzebują pieniędzy na większe jednorazowe wydatki. Wtedy szukają zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak kredyt — wyjaśnia Waldemar Jarek z Deutsche Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rozważny Polak oszczędza