Rozwiązać problemy nie z tej Ziemi

Ewa Michalska
opublikowano: 02-06-2016, 22:00

Najlepsi inżynierowie i innowacyjne urządzenia kosmiczne są gwarantem rozwoju Astroniki.

Pomimo krótkiego stażu na rynku przedsiębiorstwo rozwija się dynamicznie odnosząc znaczące sukcesy. Firma realizuje między innymi kontrakty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dwa z nich dotyczą opracowania typoszeregu mechanizmów pozwalających na bezpieczne i pewne otwieranie elementów satelity gdy ten znajdzie się już na orbicie. Inny projekt to antena tubularna — urządzenie o bardzo małej masie, które można rozwinąć aż do kilku metrów długości.

— W ramach projektu zaproponowaliśmy innowacyjny mechanizm wspomagający wysuwanie oraz ograniczający prędkość wysuwu anteny — opowiada Marcin Dobrowolski, prezes Astroniki.

Najbardziej jednak satysfakcjonującym dla spółki projektem jest mechanizm wbijający penetratora geologicznego HP3, zrealizowany w związku z marsjańską misją NASA InSight. Mechanizm pomoże zagłębić czujniki na głębokość pięciu metrów pod powierzchnię planety, co z kolei pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa. Kluczową drogą rozwoju dla przedsiębiorstwa jest opracowanie standardowych produktów, które można wykorzystywać w wielu aplikacjach oraz platformach kosmicznych. — Drugim filarem rozwoju Astroniki jest budowa urządzeń służących eksploracji kosmosu — księżyca i planet — mówi Marcin Dobrowolski.

Takim przykładem jest mechanizm udarowy zbudowany niedawno dla włoskiej firmy, która opracowuje specjalistyczną wiertnicę. Urządzenie to poleci za kilka lat na rosyjsko-europejskim lądowniku biorąc udział w badaniach geologicznych Księżyca. Astronika działa od 2013 r. Powołana została przez inżynierów wywodzących się z Centrum Badań Kosmicznych PAN, którzy zdobywali doświadczenie uczestnicząc w wielu specjalistycznych projektach związanych z branżą kosmiczną oraz projektowaniem unikalnych mechanizmów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Michalska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu