Rozwój energetyki słonecznej zagrożony przez niedobór szkła

opublikowano: 05-11-2020, 11:57

Największy na świecie producent paneli słonecznych ostrzega, że niedostateczna podaż szkła podwyższa koszt i opóźnia produkcję.

Cena szkła służącego do ochrony ogniw słonecznych w panelach wzrosła od lipca o 71 proc., informuje Daiwa Capital Markets. Jego wytwórcy nie nadążają z produkcją i zbudowaniem zapasów wystarczających na dłużej niż tydzień sprzedaży, wskazują analitycy. Jako powód wskazują przejście na panele dwustronne, charakteryzujące się większą produkcją energii, ale wymagające także więcej szkła.

fot. Bloomberg

Producencie paneli, w tym największy Longi Green Energy Technology Co., zwrócili się do władz Chin, aby podjęły działania w sprawie niedoboru szkła. W innym przypadku wzrost jego ceny spowoduje wzrost kosztu paneli i zahamuje zarówno dynamikę branży, jak i rozwój w kraju energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

W 2018 roku rząd Chin zakazał producentom szkła zwiększać potencjał, bo uznał branżę za energochłonną i szkodliwą dla środowiska. Obecnie producenci paneli namawiają władze, aby zgodziły się na otwarcie nowych zakładów produkujących szkło, przynajmniej na ich potrzeby.

Obecnie szkło stanowi ok. 20 proc. kosztów produkcji paneli słonecznych. Wcześniej było to 10 proc. Charles Jiang, zarządzający łańcuchem dostaw w Longi Green Energy Technology podkreśla, że z powodu długiego okresu budowania fabryk szkła, w przyszłym roku na rynku może być brak nawet 20-30 proc. potrzebnego szkła. Jego zdaniem, w 2022 roku wciąż nie zostanie osiągnięta równowaga na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane