Rozwój obszarów wiejskich jednym z celów rozwoju Polski

Polska Agencja Prasowa SA
05-01-2006, 18:34

Rozwój Obszarów Wiejskich został określony jako jeden z pięciu celów w założeniach do Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO) - poinformowała podczas czwartkowego posiedzenia komisji rolnictwa minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

Rozwój Obszarów Wiejskich został określony jako jeden z pięciu celów w założeniach do Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (NSRO) - poinformowała podczas czwartkowego posiedzenia komisji rolnictwa minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

    Dodała, że obecnie rozpoczyna się dyskusja nad ustaleniem najważniejszych dla Polski priorytetów w rozwoju. Dyskusja ma się zakończyć w maju.

    Gęsicka wyjaśniła, że rząd opracowuje NSRO, który jest wymagany przez Komisję Europejską (KE). Dokument ma precyzować, na jakie cele Polska wyda unijne środki. KE przyznała Polsce na lata 2007-2013 ok. 60 mld euro.

    Minister nie umiała precyzyjnie odpowiedzieć, ile środków zostanie przeznaczone dla wsi, tłumacząc, że obecnie nie jest ustalone, jakie programy będą realizowane. 

    Według minister, ponad 50 proc. przyznanych przez UE środków zostanie przeznaczone na programy regionalne, z których głównie będą finansowane obszary wiejskie. Z tego źródła finansowana będzie m.in. budowa lokalnej infrastruktury drogowej, kulturalnej, turystycznej czy rozwój mikroprzedsiębiorstw.

    Dodała, że wieś będzie mogła także otrzymywać środki z innych programów np. ze specjalnego programu dla regionów wschodnich (5 województw) oraz z programów sektorowych, z których można sfinansować np. rozwój energetyki lub działania społeczne (w tym edukację wiejską).

    Wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zauważył, że wpisanie do NSRO jako celu rozwoju obszarów wiejskich pozwoli po raz pierwszy na korzystanie ze środków z innych funduszy, a nie tylko z funduszu przeznaczonego dla wsi.

    Ardanowski poinformował, że obecnie w resorcie rolnictwa przygotowywany jest Program Operacyjny Rozwoju Obszarów Wiejskich (POROW) na lata 2007-2013. Główne jego założenia to: poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego, poprawa stanu środowiska, jakości życia na obszarach wiejskich m.in. poprzez działalność poza rolnictwem, budowanie struktur lokalnych (program Leader).

    Wiceminister zaznaczył, że Unia dopuszcza korzystanie z 38 programów "wiejskich", ale kraj ma sam wybrać, które chce realizować. To, jakie działania będą wspierane, nie jest jeszcze przesądzone.

    Dodał, że programy te muszą być uzgodnione z KE. Resort zakłada, że ostateczna wersja POROW będzie przedstawiona KE w listopadzie 2006 roku, tak by od stycznia 2007 r. można było rozpocząć realizację zadań.

    Według Ardanowskiego, resort zamierza wspierać m.in. takie działania jak pomoc dla młodych rolników, renty strukturalne, modernizacja gospodarstw rolnych, przetwórstwo płodów rolnych i leśnych w gospodarstwach, produkcja żywności wysokiej jakości,  wsparcie dla grup producenckich.

    Ponadto nadal zamierza utrzymać programy rolno-środowiskowe, a także wspierać działania mające na celu powstawanie nowych miejsc pracy na wsi, ale poza rolnictwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rozwój obszarów wiejskich jednym z celów rozwoju Polski