RPO: Brak przepisów umożliwiających kontrolę opłat za SMS-y

Polska Agencja Prasowa SA
18-04-2005, 15:34

Na brak przepisów, które gwarantowałyby abonentowi możliwość kontroli opłat pobieranych przez operatorów komórkowych za przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych (SMS), zwrócił uwagę w przekazanym w poniedziałek PAP liście do ministra infrastruktury Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Na brak przepisów, które gwarantowałyby abonentowi możliwość kontroli opłat pobieranych przez operatorów komórkowych za przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych (SMS), zwrócił uwagę w przekazanym w poniedziałek PAP liście do ministra infrastruktury Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Osoba, na skargę której powołuje się Rzecznik, zareklamowała SMS-y, które rzekomo miała wysyłać z terenu Czech. W związku z tym zwróciła się do operatora komórkowego o podanie numerów pod które miałyby zostać wysłane SMS-y. Operator nie był w stanie ich podać, twierdząc, iż większość (ok. 70 proc.) jego zagranicznych partnerów, z którymi ma podpisane umowy o roamingu, nie podaje mu tych numerów.

Rzecznik podkreśla, że tę sytuację mogłaby zmienić nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, która nałożyłaby na polskich operatorów komórkowych obowiązek podawania wszystkich numerów telefonów, z którymi dany rodzaj usługi był związany.

"Operatorzy byliby wówczas zobowiązani do zawierania takich umów z operatorami zagranicznymi, które nie godziłyby w zmienione prawo" - pisze RPO.

Zwraca także uwagę na to, że Prawo telekomunikacyjne, które obowiązuje od września zeszłego roku, w ogóle nie nakłada na operatorów komórkowych obowiązku informowania klientów o numerze, pod który są wysyłane SMS-y. Taki obowiązek dotyczy tylko połączeń telefonicznych. Jednak - pisze RPO - operatorzy informują o takich numerach, jeśli SMS jest wysłany w Polsce.

W związku z tym Rzecznik zwrócił się do ministra infrastruktury, by ten poinformował go, czy w najbliższym czasie zostaną podjęte działania zmierzające do takiej zmiany przepisów Prawa telekomunikacyjnego, która by zagwarantowała abonentom ochronę przed naliczaniem opłat za nienależycie udokumentowane połączenia telekomunikacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / RPO: Brak przepisów umożliwiających kontrolę opłat za SMS-y