RPO chce, by TK uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dotyczące opodatkowania kontraktów menedżerskich

Polska Agencja Prasowa SA
14-03-2006, 18:54

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenieniezgodności z konstytucją przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kontraktów menedżerskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenieniezgodności z konstytucją przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kontraktów menedżerskich.

    We wniosku skierowanym do Trybunału, którego kopię otrzymała we wtorek PAP, Rzecznik zwrócił uwagę, że istnieją rozbieżności czy przychody z kontraktów menedżerskich i umów o podobnym charakterze należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście czy do przychodów z pozarolniczej działalnościgospodarczej.

    "Początkowo przyczyną tych wątpliwości był brak w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych definicji pozarolniczej działalności gospodarczej" - wyjaśnił RPO.

    "Wbrew twierdzeniom Ministerstwa Finansów, jej wprowadzenie (definicji pozarolniczej działalności gospodarczej - PAP) od 1 stycznia 2003 r. nie spowodowało jednoznacznego wyjaśnienia, czy do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą być zaliczane przychody z kontraktów menedżerskich osiągane przez menadżerów na podstawie umów zawieranych przez nich w ramach prowadzonej działalności gospodarczej" - podkreśla Rzecznik.

    W opinii RPO, błędu w konstrukcji prawnej tego przepisu nie usunęła też nowelizacja ustawy obowiązująca od 1 stycznia 2004 roku, ponieważ - jak wyjaśnia RPO - "konstrukcja przepisu jest nieczytelna".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / RPO chce, by TK uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dotyczące opodatkowania kontraktów menedżerskich