Czytasz dzięki

RPO chce wyjaśnień w sprawie akcyzy pobieranej od sprowadzanych samochodów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-09-2005, 15:14

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) otrzymuje skargi w sprawie pobierania akcyzy od samochodów używanych sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej, poinformował Rzecznik w piśmie przesłanym we wtorek PAP. Rzecznik oczekuje od ministra finansów zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) otrzymuje skargi w sprawie pobierania akcyzy od samochodów używanych sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej, poinformował Rzecznik w piśmie przesłanym we wtorek PAP. Rzecznik oczekuje od ministra finansów zajęcia stanowiska w tej sprawie.

    Według Rzecznika, skarżący zwracają uwagę, że Polska, pobierając taki podatek, nie przestrzega prawa wspólnotowego.

    Zgodnie z traktatem wspólnotowym, Polska powinna wstrzymać się od nakładania podatków, które w pośredni sposób chronią produkcję krajową. Polska jest też zobowiązana do nie nakładania na towary pochodzące z innych państw członkowskich UE podatków wewnętrznych innych niż te, które są nakładane na odpowiednie towary krajowe, przypomina RPO w swoim piśmie skierowanym do ministra finansów.

    RPO poprosił ministra finansów "o pilne przedstawienie stanowiska resortu oraz o informację, czy i w jaki sposób konflikt ten będzie rozwiązany".

    Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach internetowych resortu finansów, od stycznia do końca lipca z krajów członkowskich UE sprowadzono do Polski blisko 0,5 mln używanych samochodów osobowych, a wpływy z akcyzy z tego tytułu wyniosły 518,3 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane