RPO interweniuje w sprawie zasad oprocentowania kredytów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-12-2005, 18:58

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezesa NBP z interwencją w sprawie zasad ustalania zmiennej stopy oprocentowania kredytów - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezesa NBP z interwencją w sprawie zasad ustalania zmiennej stopy oprocentowania kredytów - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe RPO.

RPO zwrócił uwagę, że kredytobiorcy skarżą się na zasady ustalania przez niektóre banki zmiennej stopy procentowej.

"W umowach kredytu, w razie stosowania stopy zmiennej oprocentowania, nie są określone w ogóle lub są określane bardzo ogólnie warunki, które upoważniają bank do zmiany oprocentowania kredytu, co działa (najczęściej) na niekorzyść kredytobiorców" - napisał prof. Andrzej Zoll.

RPO przypomniał, że na ten problem urząd rzecznika zwracał uwagę już w 1991 i 1992 r. W swoim piśmie przywołał komentarz do jednej z uchwał Sądu Najwyższego w tej sprawie. Prof. Wojciech Pyzioł z Uniwersytetu Jagiellońskiego pisał wówczas, że "do skuteczności klauzuli o zmiennym oprocentowaniu kredytu konieczne jest, aby strony określiły w niej przesłanki (tj. stany faktyczne), których zaistnienie aktualizuje kompetencje banku do zmiany oprocentowania kredytu".

"Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że nie dostrzegam działań Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego, mających na celu doprowadzenie do tego, aby wszystkie banki stosowały w pełni postanowienia art. 76 pkt 1 ustawy Prawo bankowe, które to przecież zostały wprowadzone na skutek orzeczeń i uchwał Sądu Najwyższego" - napisał RPO.

Art. 76 Prawa bankowego stanowi m.in., że w razie stosowania zmiennego oprocentowania kredytu, umowa musi określać warunki jego zmiany.

W odpowiedzi na pismo RPO, prezes NBP Leszek Balcerowicz przekazał pismo Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego Wojciecha Kwaśniaka do prezesów banków. W korespondencji tej GINB wskazał na sygnały o nieprawidłowościach w umowach kredytowych, polegających na braku określenia warunków lub bardzo ogólnego określenia warunków zmiany oprocentowania kredytu.

GINB uważa, że banki powinny kierować się zasadami ustalonymi w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. Zwrócił też uwagę, że banki powinny zachować szczególną staranność w precyzyjnym określaniu warunków.

GINB zwrócił się do prezesów banków o zapewnienie przestrzegania tych zasad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane