RPO: przepisy nie bronią klientów przed deweloperami

DI, PAP
opublikowano: 25-01-2008, 21:05

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do ministra infrastruktury w sprawie braku regulacji prawnych chroniących interesy klientów firm deweloperskich - wynika z komunikatu RPO.

Rzecznik zwrócił się do resortu z prośbą o wskazanie, czy prowadzone są prace legislacyjne dotyczące ustawy chroniącej interesy nabywców mieszkań.

Do rzecznika napływały skargi od obywateli poszkodowanych w wyniku działań firm deweloperskich. Zażalenia dotyczyły głównie wymuszania przez deweloperów na klientach dopłat do ustalonej wcześniej ceny mieszkania, czy też rozwiązywania zawartych umów w celu ponownej sprzedaży lokali po nowej, znacznie wyższej cenie.

Deweloperzy podejmują coraz więcej działań niezgodnych z dobrymi obyczajami w celu maksymalizacji zysku. Jest to coraz powszechniejsze zjawisko, zwłaszcza biorąc pod uwagę "wzrost cen nieruchomości oraz materiałów budowlanych i kosztów robocizny, wywołany wciąż rosnącym popytem na mieszkania" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem RPO, konieczne jest "wprowadzenie regulacji prawnych, których celem byłaby ochrona interesów obywateli będących klientami firm deweloperskich inwestujących w budowę lokali mieszkalnych".

Rzecznik podkreślił, że szczególnie istotne jest określenie wzajemnych praw i obowiązków stron umowy, sposobu jej wykonania, czy też formy dokumentu.

W lipcu ub. r. RPO zwrócił się do ówczesnego ministra budownictwa z prośbą o rozważenie podjęcia działań legislacyjnych w celu obrony praw klientów firm deweloperskich.

W udzielonej RPO odpowiedzi minister budownictwa uznał, że obowiązujące przepisy nie zapewniają wystarczającej ochrony nabywcom mieszkań. Zapowiedział podjęcie inicjatywy legislacyjnej w celu stworzenia odpowiedniej ustawy zwiększającej bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Projekt miał zostać skierowany pod obrady Rady Ministrów w IV kwartale 2007 r.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie uzyskała komentarza resortu w tej sprawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu