RPO zwrócił się do Aumillera w sprawie działań firm deweloperskich

PAP
06-07-2007, 15:50

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra budownictwa Andrzeja Aumillera z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie działań firm deweloperskich, które "wymuszają na klientach dopłaty do ustalonej ceny w  celu sprzedaży mieszkań po nowej, znacznie wyższej cenie".

Do rzecznika wpływają skargi od klientów poszkodowanych przez firmy deweloperskie.

"Pojawił się problem braku regulacji prawnych, których celem byłoby zapewnienie ochrony interesów obywateli będących klientami firm deweloperskich" - napisał RPO w liście do ministra budownictwa, którego kopię otrzymała w piątek PAP.

Jak wyjaśnił rzecznik, powszechną praktyką jest żądanie dopłaty do ustalonej ceny nieruchomości lub rozwiązywanie umów i zawieranie nowych po znacznie wyższej cenie.

Rzecznik podkreśla w liście, że problem ten zyskał obecnie na aktualności z powodu wzrostu cen nieruchomości, materiałów budowlanych i kosztów robocizny, wywołany rosnącym popytem na mieszkania. RPO uważa, że przepisy w "sposób dalece niewystarczający chronią interesy obywateli będących klientami firm deweloperskich".

Chodzi m.in. o wzory umów stosowanych przez deweloperów. Rzecznik przypomniał, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w raporcie z 2003 r. zwrócił uwagę, iż w obrocie deweloperskim stosowanych jest bardzo wiele wzorów umów. Zastrzeżenia UOKiK budziły wzajemne prawa i obowiązki stron umowy oraz ustalanie ceny przedmiotu umowy.

"Doniesienia pojawiające się aktualnie w środkach masowego przekazu potwierdzają fakt, że uwagi zawarte w raporcie UOKiK nie straciły na aktualności" - napisał rzecznik.

RPO przypomniał też, że w 2002 roku z inicjatywy ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury powstał projekt ustawy o zasadach finansowania inwestycji mieszkaniowych, w którym uregulowana została m.in. kwestia zawierania umów między nabywcą a deweloperem. Prace nad tym projektem zostały jednak przerwane. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / RPO zwrócił się do Aumillera w sprawie działań firm deweloperskich