RPP jest zbyt łagodna

Marek Rogalski
opublikowano: 30-11-2007, 00:00

Listopadowa podwyżka stóp procentowych o 25 pkt baz., do 5,00 proc., pokazała, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wciąż woli przyjmować zachowawczą postawę, zamiast podjąć radykalne działania przeciw nadmiernemu wzrostowi inflacji. Tymczasem bardziej wskazana byłaby polityka restrykcyjna, chociażby po to, by mieć komfort w przyszłości.

Oczywiście może się okazać, że światowa gospodarka ma się gorzej, niż wszyscy myślą. Wówczas obecne działania RPP okażą się słuszne. Niemniej jednak wzrost wskaźnika cen konsumenckich do 3 proc. r/r w październiku każe zastanowić się, kiedy naruszymy górną granicę celu inflacyjnego banku centralnego, czyli 3,50 proc. r/r. Być może będzie to jeszcze w tym roku. Podbijający inflację wzrost cen żywności może okazać się długotrwałą tendencją, za którą będą stać czynniki globalne.

Ostatnie dane na temat dynamiki płac (11,0 proc. r/r), produkcji przemysłowej (10,6 proc. r/r) i sprzedaży detalicznej (19,4 proc. r/r) raczej nie przemawiają za tym, by pozytywne tendencje w gospodarce miały się szybko odwrócić. To sugeruje, że członkowie RPP prowadzą zbyt ryzykowną politykę. Zwłaszcza że sami zdają sobie sprawę z tego, iż nadmierny wzrost inflacji w 2008 r. może doprowadzić do opóźnień w programie konwergencji, czyli spełnienia kryteriów z Maastricht. To warunek przyjęcia euro. Takie sformułowania znalazły się w zapiskach z wcześniejszego, październikowego posiedzenia. W ostatnim komunikacie rady sporo miejsca poświęcono tzw. ryzyku drugiej rundy inflacji, które jest szczególnie niebezpieczne.

Na razie podwyżka o 50 pkt baz. mogłaby zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu. Tak może się stać za kilka miesięcy, gdy RPP zostanie zmuszona do takich działań, a otoczenie zewnętrzne będzie mniej korzystne. A wtedy zapłacą za to inwestorzy.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu