RPP kluczowa dla polskich aktywów

PAP
opublikowano: 04-12-2017, 16:13
aktualizacja: 04-12-2017, 16:14

Zaostrzenie retoryki RPP, w obliczu mocnych danych z polskiej gospodarki, może umocnić złotego - twierdzą eksperci. Na rynku długu spodziewają się zakończenia wypłaszczania krzywej dochodowości, natomiast wdrożenie reformy podatkowej w USA może generować presję na wzrost rentowności US Treasuries.


RYNEK WALUTOWY

Najważniejszym krajowym wydarzeniem w tym tygodniu będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych oraz publikacja komunikatu po posiedzeniu we wtorek (godz. 16.00).

"Wyznacznikiem nastrojów dla złotego w tym tygodniu stanie się posiedzenie RPP. Rada będzie musiała się zmierzyć z komentarzem do coraz szybszego wzrostu gospodarczego i inflacji, która dotarła do celu. Wzrost sił jastrzębi w Radzie byłby argumentem do umocnienia złotego" - uważają analitycy Alior Banku.

Jak wynika z komunikatu GUS, PKB w III kwartale 2017 r. wzrósł o 4,9 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rdr w II kwartale. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc.

Również z technicznego punktu widzenia aprecjacja złotego jest uzasadniona.

"EUR/PLN kontynuuje zniżkę zapoczątkowaną we wrześniu. W ubiegłym tygodniu kurs przetestował wsparcie na 4,1950 będące dołkami korekty z lipca. Jeśli poziom ten zostanie przełamany, to nic już nie powinno zatrzymać kursu przed spadkiem do majowego dołka na 4,1596" - dodali analitycy Alior Banku.

Dobry sentyment wokół amerykańskiego dolara może natomiast windować w górę kurs USD/PLN.

"O kierunku notowań USD/PLN decydować będzie sytuacja na rynku eurodolara. Ta natomiast nadal jest korzystna dla dolara z uwagi na przegłosowanie przez Senat USA reformy systemu podatkowego" - twierdzą analitycy Banku Millennium.

RYNEK DŁUGU

Również inwestorzy na rynku obligacji skarbowych będą z uwagą przyglądać się komunikatowi po posiedzeniu RPP.

"Nie oczekujemy, aby zbliżające się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej miało stanowić argument za wzrostem oczekiwań na podwyżki stóp procentowych, stąd proces wypłaszczania krzywej zostanie prawdopodobnie zakończony" - napisali w tygodniku analitycy Banku Millennium.

Dodali, iż reforma podatkowa w USA powinna generować presję na wzrost rentowności obligacji na świecie.

"Wycena US Treasuries uzależniona będzie od informacji w sprawie reformy podatkowej. Jej coraz bardziej prawdopodobne wdrożenie, w ocenie rynku, oznaczać może konieczność szybszego tempa podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku jako próby niewielkiego schłodzenia gospodarki USA po impulsie podatkowym" - stwierdzili.

W ich opinii, sentyment do Bunda uzależniony będzie od publikacji danych ze strefy euro.

"Niedawna niższa od oczekiwań inflacja HICP sprzyjała zniżce dochodowości europejskiego długu, która w naszej ocenie ma szansę w tym tygodniu na odreagowanie" - podsumowali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu