RPP nie obniży stóp, ale może pomóc bankom

Marek Knitter
opublikowano: 18-07-2003, 00:00

Rada Polityki Pieniężnej stóp procentowych szybko nie zredukuje, ale może obniżyć stopę rezerwy obowiązkowej dla banków komercyjnych. To mało prawdopodobne, ale...

Banki niecierpliwie oczekują na redukcję stopy rezerw. Obecnie wynosi ona 4,5 proc. Jeśli spadnie, to poprawi się rentowność instytucji finansowych. Jednak przedsiębiorcy i osoby fizyczne nie skorzystają od razu na tej redukcji. Na tańsze i bardziej dostępne kredyty będą musieli poczekać, aż Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej.

Banki komercyjne na rachunku w Narodowym Banku Polskim (NBP) muszą przechowywać 4,5 proc. wartości wszystkich swoich depozytów. W Czechach i Unii Europejskiej tylko 2 proc. RPP ma tu więc duże pole manewru. W tej chwili w NBP blokowane są środki, które banki mogłyby efektywniej wykorzystać.

Według wyliczeń członków RPP, dzięki obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej 4,5 proc. do 2 proc. sektor bankowy uzyska 8 mld zł wolnych środków. Można je wykorzystać np. do zwiększenia akcji kredytowej. Ale niekoniecznie.

Andrzej Bratkowski, wiceprezes NBP, stwierdził, że w tym roku istnieje szansa na obniżkę rezerw. Nie mówił jednak, kiedy.

— NBP raczej nie jest jeszcze gotowy do takiej redukcji już w tym miesiącu. Z pewnością poprzedzone to będzie dokładnymi badaniami w banku centralnym, które ocenią skutki zwiększenia płynności w sektorze bankowym. Jeśli stopa rezerwy spadnie, to zyskają na tym banki komercyjne, ale straci NBP. Zyski banku centralnego będą wówczas niższe, spadną więc też wpływy do budżetu z tego tytułu — mówi Jacek Wiśniewski, szef zespołu analitycznego Pekao SA.

Według Dariusza Rosatiego z RPP, najważniejsze jest, by decyzję w sprawie obniżki rezerwy podjąć w odpowiedniej chwili.

— Chcielibyśmy, by ta operacja odbyła się, gdy potrzeby pożyczkowe rządu nie będą duże — mówi Dariusz Rosati.

Jednak potrzeby pożyczkowe rządu są coraz większe.

— Spodziewamy się, że rada zdecyduje się na 2-3 obniżki, tak by przed samym wejściem Polski do Unii Europejskiej zrównać poziom rezerw obowiązkowych. Pierwszych decyzji w tej kwestii oczekujemy pod koniec roku — mówi Łukasz Tarnawa, główny analityk PKO BP.

Ekonomiści są zgodni, że obniżenie stopy rezerw dla banków komercyjnych niekoniecznie przełoży się na wzrost udzielanych kredytów.

— Sytuacja w kraju nie jest jeszcze najlepsza i dlatego banki dodatkowe uwolnione środki wykorzystają raczej dla poprawienia własnych wyników finansowych — mówi Jacek Wiśniewski.

Z badań Business Centre Club wynika, że 56 proc. przedsiębiorców nie dostaje kredytu, o który się stara. Ten odsetek na pewno spadnie w chwili wejścia Polski do UE. Polskie banki na pewno zdążą przygotować się do akcesji. Problem w tym, że bez kredytów z tych banków, wiele polskich firm nie zdąży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP nie obniży stóp, ale może pomóc bankom