RPP nie wyklucza podwyżki w maju

ISB
opublikowano: 30-04-2008, 16:15

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała w  kwietniu stopy procentowe na niezmienionych poziomach, uznając - wobec sygnałów ze światowej gospodarki - że pełniejszej analizy perspektyw inflacji będzie mogła dokonać po otrzymaniu kolejnych danych. RPP spodziewa się jednak utrzymania wysokiego tempa inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych w najbliższych miesiącach, nadal też dostrzega zagrożenie tzw. efektami drugiej rundy, dlatego nie wyklucza podjęcia dalszych działań w celu obniżenia inflacji w średnim terminie, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

Rada powtórzyła w komunikacie, że w jej ocenie w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego jest nadal wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu.

"Rada nie wyklucza przy tym, że obniżenie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Wobec zwiększonej niepewności co do perspektyw wzrostu gospodarki światowej, a także gospodarki polskiej Rada uznała, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po analizie danych napływających w nadchodzącym okresie. Rada będzie dążyć do tego, aby w średnim okresie inflacja obniżyła się do poziomu celu inflacyjnego" - głosi komunikat.

Inflacja konsumencka wyniosła w marcu 4,1% r/r wobec 4,2% w lutym. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

Według Rady, do utrzymania podwyższonej inflacji w ujęciu rocznym w dużym stopniu przyczyniła się nadal wysoka roczna dynamika cen żywności i paliw na rynku światowym oraz cen usług związanych z użytkowaniem mieszkania i nośników energii w Polsce.

"Rada podtrzymuje ocenę, że w najbliższym okresie inflacja pozostanie powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, do czego w znacznym stopniu przyczynia się istotny wzrost cen regulowanych" - czytamy dalej.

RPP nadal uważa, że w I połowie 2008 roku tempo wzrostu gospodarczego będzie prawdopodobnie nadal wyższe od tempa wzrostu potencjalnego PKB. Według niej, utrzyma się wysoka dynamika zatrudnienia i wynagrodzeń oraz niekorzystna relacja między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy.

"Prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej. Podwyższona inflacja w nadchodzących miesiącach będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen regulowanych, a może być także spowodowana obejmującym gospodarkę światową i oddziałującym na polski rynek procesem wzrostu cen żywności i paliw. Rodzi to ryzyko utrzymania się oczekiwań inflacyjnych na wysokim poziomie, a w konsekwencji ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy" - głosi komunikat.

W średnim okresie presja inflacyjna może być ograniczana przez nadal dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz wysoką dynamikę inwestycji oddziałującą w kierunku wzrostu wydajności, uważa także RPP.

Do ograniczania tej presji mogą się także przyczyniać procesy globalizacji. W kierunku obniżenia inflacji powinny również oddziaływać dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych NBP oraz obserwowana w ostatnich kwartałach aprecjacja złotego, podano także.

Dziesięciu z jedenastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało podwyżki stóp procentowych podczas kwietniowego posiedzenia. Zgodność pozostałych ekonomistów była podbudowana głównie słabszymi danymi z gospodarki, które, ich zdaniem, zmuszają Radę do oczekiwania na kolejną porcję wieści makroekonomicznych. Zdaniem analityków, do kolejnego zacieśnienia polityki pieniężnej dojdzie w maju lub w czerwcu 2008 roku.

RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym i marcu br. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / RPP nie wyklucza podwyżki w maju