RPP nie zjadła wszystkich zysków funduszy obligacji

Anna Borys
opublikowano: 03-09-2007, 00:00

W ostatnim tygodniu większość funduszy inwestujących w dłużne papiery skarbowe osiągnęła dodatnie stopy zwrotu. Między 23 a 29 sierpnia najlepszy był AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Obligacji. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w tym okresie o 0,30 proc. Najsłabiej zachowywał się portfel produktu Pioneer Obligacji. Jego klienci stracili między 23 a 29 sierpnia 0,06 proc.

To i tak dobre wyniki, biorąc pod uwagę to, że nasza gospodarka jest w cyklu zaostrzania polityki monetarnej. W poprzednim tygodniu Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o 25 pkt baz. To już trzecia podwyżka w tym roku. Analitycy twierdzą, że raczej nie ostatnia. Wzrost stopy procentowej oznacza spadek cen obligacji, a w konsekwencji tracą też klienci funduszy obligacji krajowych.

Spadki wyników produktów inwestycyjnych jednak nie są znaczne. Nadal w ostatnich 12-miesiącach lider wzrostów wypracował wynik 7 proc. Chodzi o Arka BZ WBK Obligacji. Wartość jednostki inwestycyjnej najsłabszego produktu, Skarbiec Subfundusz Instrumentów Dłużnych Skarbiec-Obligacja, zjechała o 1,77 proc. Duży wpływ na ograniczenia strat funduszy miała korekta na warszawskim parkiecie. W ostatnich miesiącach znacznie poprawił się popyt na papiery skarbowe, a to odbiło się w wyższych poziomach cen papierów dłużnych. Warto jednak pamiętać, że gdy na GPW wrócą pozytywne nastroje, będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym. Wtedy można się spodziewać pogorszenia wyników funduszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu