RPP nie zmienia stóp, złoty zyskuje na wartości

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 10-04-2013, 13:40

Złoty zareagował umocnieniem na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Od tego co na konferencji powiedzą członkowie RPP będzie zależało na jakich poziomach zakończy on dzień.

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o niezmienianiu stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na rekordowo niskim poziomie 3,25%. Pomimo, że decyzja ta była szeroko oczekiwana, rynek walutowy zareagował na nią umocnieniem złotego. Kwadrans później kurs USD/PLN spadł do 3,1358 zł z 3,1440 zł. Notowania EUR/PLN osunęły się natomiast do 4,1068 zł z 4,1190 zł.

W marcu Rada, ku zaskoczeniu wszystkich, obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych (prognozowano cięcie o 25 pb), sprowadzając stopę referencyjną do rekordowo niskiego poziomu 3,25%. Jednocześnie ogłosiła przerwę w obniżkach. Ostatnie, słabsze od zakładanych dane makroekonomiczne z Polski i strefy euro, a także systematycznie obniżające się szacunki inflacji, tworzą przestrzeń do dalszych cięć stóp procentowych. Rynek terminowy wycenia jeszcze dwie obniżki po 25 pb w tym roku. Nieco bardziej sceptyczni są ekonomiści bankowi, którzy zakładają stabilizację kosztu pieniądza aż do III kwartału 2014 roku, gdy mogłyby mieć miejsce pierwsze podwyżki stóp.

To co Rada powinna zrobić, a to co zrobi do dwie różne sprawy. Dotychczas stanowisko Rady były znacznie bardziej jastrzębie niż rynkowe oczekiwania. Dlatego należy poddać w wątpliwość, czy członkowie Rady zdecydują się jeszcze na kolejne cięcie stóp. Szczególnie, że obniżki należałoby oczekiwać latem, już po publikacji najnowszej projekcji inflacji, a wówczas powinniśmy obserwować zauważalną poprawę w danych makro. Ruch na stopach byłby więc wówczas spóźniony i prawdopodobnie trudny do zaakceptowania przez jastrzębie skrzydło w Radzie.

Reakcja rynku walutowego na dzisiejszą decyzję RPP sugeruje, że zmienności można oczekiwać też po godzinie 16:00, gdy zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu i rozpocznie się konferencja prasowa. Jeżeli rynek uzna, że jest jeszcze szansa na dalsze cięcia stóp procentowych, to powinno to doprowadzić do osłabienia złotego. W naszej opinii Rada może miękko zasugerować, że jest jeszcze niewielka przestrzeń do cięcia stóp, jeżeli sytuacja gospodarcza będzie dalej się pogarszać. To powinno wystarczyć do osłabienia polskiej waluty. Brak takiej sugestii złotego wzmocni.

Umocnienie polskiej waluty po decyzji RPP wpisuje się w krótkoterminową tendencję na rynku walutowym i potwierdza tezę o dokonanej w ostatnich dniach zmianie układu sił na wykresach USD/PLN i EUR/PLN. O ile jeszcze przed tygodniem szanse na wybicie dolara powyżej 3,30 zł i euro ponad 4,20 zł wydawały się duże, to obecnie są marginalne. Rośnie natomiast prawdopodobieństwo powrotu w średnim terminie dolara w kierunku psychologicznej bariery 3 zł, a euro w kierunku 4 zł.Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas Admiral Markets Polska

Polecane