RPP nie zmieniła stóp, bo inflacja jest pod kontrolą - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 25-05-2005, 13:28

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła w środę wszystkie stopy procentowe bez zmian, gdyż inflacja będzie się utrzymywała w okolicach środka celu do końca 2007 roku, uważają ekonomiści. Podstawowa stopa referencyjna nadal będzie więc wynosić 5,50%. Rada utrzymała też neutralne nastawienie w polityce pieniężnej.

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła w środę wszystkie stopy procentowe bez zmian, gdyż inflacja będzie się utrzymywała w okolicach środka celu do końca 2007 roku, uważają ekonomiści. Podstawowa stopa referencyjna nadal będzie więc wynosić 5,50%. Rada utrzymała też neutralne nastawienie w polityce pieniężnej.

„Sądzimy, że rada widzi, iż ta słabość gospodarki, którą w tej chwili widać we wskaźnikach, wynika przede wszystkim z efektu bazowego i że prognozy rozwoju sytuacji na ten moment, kiedy polityka pieniężna może działać, czyli za rok, są stosunkowo dobre i dlatego już nie warto zmieniać stóp” – powiedział Jacek Wiśniewski, ekonomista Banku Pekao SA.

„Skoro nastawienie zostało zmienione na neutralne, to znaczy, że rada oczekiwała, iż prognozy inflacji będą stabilizowały się w okolicach 2,5%, co sugeruje, że stopy są na odpowiednim poziomie, bo inflacja w projekcjach jest w celu” – dodał.

Cel inflacyjny RPP to 2,5% +/- 1 pkt proc.

11 z 12 ekonomistów ankietowanych przez agencję ISB nie oczekiwało zmian parametrów polityki pieniężnej w maju, a tylko jeden spodziewał się obniżki o 25 punktów bazowych.

Niewiadomą pozostają natomiast dalsze decyzje rady – część ekonomistów spodziewa się cięć jeszcze w pierwszej połowie roku, część w drugiej, a niektórzy pozostawienia stóp już do końca roku bez zmian.

„W tej chwili najważniejsze będzie to, co pokaże projekcja inflacyjna według nowego modelu oraz projekcja PKB. I to, wraz z komentarzem rady po posiedzeniu, da nam nowe spojrzenie na to, co dalej chcą zrobić” – powiedział Wiśniewski.

„Nam się wydaje, że wzrost gospodarczy będzie na tyle silny, że rada pozostanie przy obecnych stopach procentowych do końca roku” – dodał.

W tym roku rada dwukrotnie obniżała stopy procentowe – w marcu i w kwietniu – łącznie o 1,0 pkt proc., ale także w kwietniu, niespodziewanie, zmieniła nastawienie na neutralne z łagodnego.

Zdaniem głównego ekonomisty Banku BPH Ryszarda Petru, rada wskaże dziś podczas konferencji o 16:00 na wciąż istniejące ryzyko polityczne oraz na sygnały silnego wzrostu gospodarczego, a z drugiej strony na brak presji płacowej oraz na korzystną dynamikę inflacji.

„Co do raportu o inflacji, spodziewamy się, że NBP pozostanie optymistą co do wzrostu gospodarczego, a projekcja inflacji pokaże prawdopodobnie, że CPI będzie w celu do 2007 roku, co oznacza, że nie ma potrzeby dalszych obniżek stóp procentowych” – czytamy w komentarzu głównego ekonomisty Banku BPH.

W kwietniu inflacja CPI spadła do 3,0% r/r z 3,4% w marcu. (ISB)

bas/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP nie zmieniła stóp, bo inflacja jest pod kontrolą - analitycy