RPP nie zmieniła stóp procentowych, utrzymała łagodne nastawienie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-09-2005, 12:34

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Podstawowa stopa NBP będzie nadal na poziomie 4,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Podstawowa stopa NBP będzie nadal na poziomie 4,5 proc.

W tym roku RPP obniżała stopy pięć razy: w marcu, kwietniu i czerwcu po 50 pkt bazowych, a w lipcu i w sierpniu po 25 pkt bazowych, w tym redyskonta weksli o 50 pkt bazowych w sierpniu.

W czerwcu dodatkowo Rada zmieniła nastawienie w polityce monetarnej z neutralnego na łagodne, co zdaniem analityków oznacza, że proces redukcji nie został jeszcze zakończony.

NBP podał w środowym komunikacie, że stopa 7-dniowych interwencji będzie nadal wynosić nie mniej niż 4,5 proc., stopa lombardowa 6 proc., redyskontowa 4,75 proc., zaś depozytowa 3 proc.

Większość ankietowanych przez PAP ekonomistów nie spodziewała się zmiany stóp procentowych we wrześniu.

Rynek sądzi, że jedną z istotnych przesłanek, jakie RPP wzięła pod uwagę, była niepewność co do kształtu polityki gospodarczej nowo formowanego rządu.

Zwycięskie w wyborach PiS desygnowało na premiera Kazimierza Marcinkiewicza, słabo znanego przez rynek polityka tej partii. Obawy rynku i RPP może budzić też słaba pozycja, postrzeganej jako prorynkowa, Platformy Obywatelskiej, zwracają uwagę analitycy.

Podkreślają, że PO wskazywała na konieczność silnych reform fiskalnych i szybkie przyjęcie euro. Tymczasem silniejszy partner w tej koalicji - PiS niechętnie mówi o przystąpieniu do euro, a jego plany socjalne mogą kosztować budżet wiele miliardów złotych.

Obaj partnerzy - PO i PiS w tym tygodniu mają rozpocząć uzgodnienia programowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane