RPP: Niepewność uzasadnia wysokość stóp

BMK
15-07-2010, 15:23

30 czerwca członkowie Rady Polityki Pieniężnej nie zdecydowali się na ruch stopami procentowymi. Ale opis dyskusji poprzedzającej decyzję wskazuje, że przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej poszczególnych członków rady bardzo się różnią.

„Dyskutując na temat bieżącego poziomu stóp procentowych w Polsce, oceniono, że niepewność sytuacji w otoczeniu zewnętrznym i jej wpływu na polską gospodarkę, w tym na kształtowanie się kursu złotego, uzasadnia pozostawienie stóp procentowych NBP na dotychczasowym poziomie” – czytamy w tzw. minutes, czyli sprawozdaniu z pierwszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, której w czerwcu przewodniczył Marek Belka, prezes NBP.

Część członków rady wskazywała jednak, że stopy procentowe w Polsce są niższe od stopy naturalnej dla naszej gospodarki. Ich zdaniem dalsze ożywienie w gospodarce i rosnące ryzyko wzrostu inflacji powyżej celu inflacyjnego (2,5 proc.) może przemawiać za podwyżkami stóp procentowych. Inni członkowie RPP ocenili natomiast, że „brak wyraźnego ożywienia koniunktury w strefie euro, ograniczona aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw oraz brak ożywienia akcji kredytowej dla tych podmiotów mogą uzasadniać utrzymanie dotychczasowej polityki pieniężnej”.

- Minutes niewiele wnoszą do oceny perspektyw dla polityki pieniężnej. Rada podkreśla wysoki poziom niepewności związany z koniunkturą w Europie i perspektywami wzrostu gospodarczego w Polsce. Warto odnotować zdystansowanie się części członków RPP od optymistycznej projekcji wzrostu PKB na 2011, zawartej w czerwcowej projekcji inflacyjnej. Jednocześnie poważnym źródłem ryzyk jest w ocenie RPP sytuacja fiskalna w strefie euro, która poprzez kanał eksportowy i kanał rynków finansowych może negatywnie odbić się na sytuacji gospodarczej w Polsce. Rada poświęciła także sporo uwagi perspektywom dla sytuacji finansów publicznych w Polsce. W kontekście dużej niepewności co do perspektyw gospodarczych RPP będzie podchodziła ostrożnie do zmiany parametrów polityki monetarnej. Jednocześnie perspektywa wzrostu inflacji powyżej celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej jest argumentem za jej zacieśnieniem. Podtrzymujemy naszą prognozę, że oficjalne stopy NBP zostaną do końca roku podwyższone o 25 punktów bazowych, przy czym podwyżka nastąpi dopiero w czwartym kwartale – komentuje Adam Antoniak, starszy ekonomista Banku BPH. 

Pełny opis dyskusji RPP do pobrania ze strony NBP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / RPP: Niepewność uzasadnia wysokość stóp