RPP: Pełniejsza ocena gospodarki po danych GUS za III kwartał

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-10-2005, 17:09

Zdaniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP), pełniejsza ocena gospodarki będzie możliwa po opublikowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczących III kwartału - napisano w środowym komunikacie po posiedzeniu RPP. RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; utrzymała także łagodne nastawienie w polityce pieniężnej.

Zdaniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP), pełniejsza ocena gospodarki będzie możliwa po opublikowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczących III kwartału - napisano w środowym komunikacie po posiedzeniu RPP. RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; utrzymała także łagodne nastawienie w polityce pieniężnej.

Rada spodziewa się utrzymania niskiego poziomu inflacji do końca roku, czyli poniżej celu inflacyjnego (2,5 proc.).

Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział na konferencji po posiedzeniu RPP, że "zdaniem ekspertów NBP wzrost PKB w III kwartale 2005 r. będzie bliski temu co założono i wyższy niż w II kwartale".

W sierpniowej projekcji NBP napisał, że PKB w III kwartale 2005 r. wzrośnie o blisko 4 proc.

Rada podtrzymała ocenę, że inflacja może wrócić do celu inflacyjnego szybciej niż wynikało to z sierpniowej projekcji inflacji. Przewiduje, że po osiągnięciu celu inflacja będzie się utrzymywać na poziomie zbliżonym do celu. Jednak - zaznaczyła Rada - gdyby pojawiły się sygnały wzrostu, może to wpłynąć na przyszłe jej decyzje.

"Rada wyraża nadzieję, że wyłoniony po wyborach parlament i rząd podejmą konieczne reformy strukturalne, w tym zwłaszcza działania prowadzące do szybkiego ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych, co będzie wspierało długofalowy rozwój gospodarczy i zapewni przystąpienie Polski do strefy euro w najbliższym możliwym terminie" - napisano w komunikacie.

RPP zwróciła uwagę w komunikacie, że od ostatniego jej posiedzenia nie zmieniły się znacząco prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz Stanach Zjednoczonych. W USA  podwyższono natomiast istotnie prognozy inflacji na przyszły rok.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

We wrześniu br. tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych zwiększyło się do najwyższego od 1991 r. poziomu 4,7 proc. rok do roku wobec 3,6 proc. w sierpniu. W strefie euro inflacja wzrosła do 2,6 proc. rok do roku wobec 2,2 proc. w sierpniu. W obu przypadkach do wzrostu inflacji przyczyniły się głównie wysokie ceny ropy na światowych rynkach. W październiku br. nastąpiło pewne obniżenie cen ropy naftowej.

Jednak - zdaniem RPP - zarówno bieżące, jak i prognozowane ceny ropy utrzymują się na wysokim poziomie. Utrzymuje się też duża niepewność dotycząca wpływu znacznego skumulowanego wzrostu cen ropy na tempo wzrostu gospodarczego i wzrost inflacji.

RPP zwróciła też uwagę, że w Polsce tempo wzrostu produkcji przemysłowej we wrześniu br. wyniosło 5,5 proc. (rok do roku), a po wyeliminowaniu czynników sezonowych - 5,1 proc. Utrzymuje się obserwowane od 2004 r. ożywienie w budownictwie, wzrosła sprzedaż detaliczna, zmniejszyło się bezrobocie, a październikowe badania GUS nie pokazują istotnych zmian ocen klimatu gospodarczego sygnalizowanych przez przedsiębiorstwa.

Wpływ wysokich cen ropy na ceny produkcji sprzedanej przemysłu został jak dotąd skompensowany przez mocniejszy niż rok temu kurs złotego wobec dolara oraz umiarkowaną dynamikę popytu krajowego - podkreśliła Rada.

RPP postanowiła także dokonać zmian w dotychczasowym harmonogramie publikacji Raportu o inflacji, w związku ze zmianami w publikacji danych GUS. Najbliższy Raport o inflacji zostanie opublikowany po posiedzeniu Rady w styczniu 2006 r.;  kolejne będą w kwietniu, lipcu oraz październiku 2006 r.

Następne posiedzenie Rady odbędzie się 29 i 30 listopada 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane