RPP podjęła uchwałę ws. zasad tworzenia rezerw na pokrycie ryzyka kursowego

  • PAP
opublikowano: 06-11-2019, 17:01

Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim oraz uchwałę zmieniająca uchwałę dot. zasad rachunkowości NBP - poinformowała po środowym posiedzeniu Rada.

Jak wskazała Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie, w Polsce utrzymuje się dobra koniunktura, "chociaż napływające dane wskazują na prawdopodobne obniżenie się tempa wzrostu gospodarczego w III kw., do czego przyczynia się głównie osłabienie koniunktury za granicą".

Stabilizująco na dynamikę PKB oddziałuje, jak podkreślono, rosnąca konsumpcja, wspierana przez zwiększające się zatrudnienie i płace, bardzo dobre nastroje konsumentów oraz wypłaty świadczeń społecznych. "Napływające dane wskazują jednocześnie na dalszy, choć wolniejszy wzrost inwestycji w gospodarce" - czytamy.

Według RPP "zgodnie z listopadową projekcją z modelu NECMOD roczna dynamika cen znajdzie się z 50- procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,2–2,4 proc. w 2019 r. (wobec 1,7–2,3 proc. w projekcji z lipca 2019 r.), 2,1–3,6 proc. w 2020 r. (wobec 1,9–3,7 proc.) oraz 1,6–3,6 proc. w 2021 r. (wobec 1,3–3,5 proc.)" - napisano. Wyjaśniono, że listopadowa projekcja uwzględnia dane i informacje opublikowane do 18 października br.

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się, jak podano, z 50-proc. prawdopodobieństwem "w przedziale 3,9–4,7 proc. w 2019 r. (wobec 3,9– 5,1 proc. w projekcji z lipca 2019 r.), 2,7–4,4 proc. w 2020 r. (wobec 3,0–4,8 proc.) oraz 2,3–4,2 proc. w 2021 r. (wobec 2,4–4,3 proc.)".

W ocenie Rady perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB – mimo oczekiwanego obniżenia – utrzyma się w najbliższych kwartałach na relatywnie wysokim poziomie.

"Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą" - wskazano. Inflacja – po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. – w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej ma się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego. "Taką ocenę wspierają wyniki listopadowej projekcji inflacji i PKB" - napisano. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych "sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną".

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu