RPP podniosła stopy z obawy przed wciąż wysoką inflacją i efektami drugiej rundy

ISB
opublikowano: 30-01-2008, 16:06

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła w środę podnieść stopy procentowe o 25 pb, do 5,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej, ponieważ obawia się, że inflacja pozostanie w najbliższym czasie powyżej górnej granicy celu inflacyjnego, a także po to, aby przeciwdziałać pojawieniu się tzw. efektów drugiej rundy, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

Inflacja konsumencka w grudniu wyniosła 4,0% r/r wobec 3,6% w listopadzie. Cel inflacyjny banku centralnego wynosi 2,5% +/- 1 pkt proc.

"Podobnie jak w wielu innych krajach, do utrzymania podwyższonej inflacji w dużym stopniu przyczyniła się wysoka roczna dynamika cen żywności i paliw. Rada ocenia, że w najbliższym okresie inflacja utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, do czego w znacznym stopniu może przyczynić się również oczekiwany wzrost dynamiki cen kontrolowanych" - głosi komunikat.

Informacje o sytuacji na rynku pracy w grudniu ub. r. wskazują na obniżenie się wysokiej dynamiki wynagrodzeń oraz poprawę niekorzystnej relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy, zauważa Rada.

"Prawdopodobne jest jednak dalsze narastanie presji płacowej, w szczególności w sektorze finansów publicznych, i w konsekwencji presji inflacyjnej. Ryzyko utrzymania się podwyższonej inflacji zwiększa też obejmujący gospodarkę światową i oddziałujący na polski rynek proces wzrostu cen żywności oraz wyższe od założonych w październikowej projekcji ceny ropy naftowej" - czytamy dalej w komunikacie.

RPP powtarza też, że zgodnie z ustawą budżetową na 2008 rok można spodziewać się procyklicznego oddziaływania polityki fiskalnej na gospodarkę w bieżącym roku.

Zdaniem Rady, w średnim okresie inflacja może być ograniczana przez utrzymującą się bardzo dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz wysoką dynamikę inwestycji. Ograniczaniu inflacji mogą także sprzyjać procesy globalizacji.

"Biorąc powyższe czynniki pod uwagę oraz uwzględniając ryzyko wtórnych efektów wzrostu bieżącej inflacji, Rada oceniła prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie powyżej celu inflacyjnego za wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu i podjęła decyzję o podwyższeniu stóp procentowych NBP. Rada będzie dążyć do tego, aby w średnim okresie inflacja obniżyła się do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym" - napisano w komunikacie.

Rada zapowiedziała, że będzie bacznie obserwować dynamikę i strukturę wzrostu popytu krajowego, w tym stopień ekspansywności polityki fiskalnej, relację pomiędzy tempem wzrostu wynagrodzeń i wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrost płac w sektorze finansów publicznych, poziom kursu złotego, kształtowanie się bilansu obrotów bieżących oraz oddziaływanie procesów globalizacyjnych na gospodarkę, w tym na ceny żywności.

Od 31 stycznia stopa referencyjna wyniesie 5,25%, natomiast stopa redyskonta weksli - 5,50%, stopa lombardowa - 6,75%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 3,75%.

Jedenastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało podwyżki stóp procentowych podczas styczniowego posiedzenia RPP. Według ekonomistów, to nie jest jeszcze ostatnia podwyżka w tej serii, kolejnej należy oczekiwać jeszcze w pierwszej połowie 2008 roku.

Poprzednio RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz w listopadzie 2007 roku. (ISB)

tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane