RPP pomogła złotemu

Marek Węgrzanowski
28-04-2005, 00:00

Obniżenie stóp procentowych przez RPP umocniło wczoraj złotego, ale wcześniej nasza waluta przeżyła ciężkie chwile. Początek dnia przyniósł zimny prysznic. Złoty błyskawicznie tracił na wartości. Jeszcze przed południem euro dotarło do 4,2410 zł, a dolar 3,2820 zł, wobec odpowiednio 4,20 zł i około 3,24 zł rano. W tym czasie waluty te były najdroższe od listopada. Za ten ruch w dużym stopniu było odpowiedzialne umocnienie dolara na rynku międzynarodowym.

Później rynek zamarł w przedłużającym się oczekiwaniu na decyzję RPP. O godz. 13.45 rada podała informację o redukcji stóp o 50 pkt baz. i zmianie nastawienia na neutralne. Taka decyzja sugeruje, że w kolejnych miesiącach trudno liczyć na następne cięcia. Nie są one jednak całkiem wykluczone, zwłaszcza że w maju poznamy nową projekcję inflacji. Na informację o cięciu stóp NBP złoty zareagował umocnieniem i to mimo obniżki na rynku obligacji. Pomogły mu słabe dane z USA i spadek rentowności tamtejszych obligacji. O godz. 15.00 euro kosztowało 4,22 zł, a dolar 3,26 zł. Koniec tygodnia powinny zdominować wydarzenia międzynarodowe. Złotemu trudno będzie zyskać w obliczu podwyżki stóp w USA (3 maja) i czekającego nas głosowania nad przyszłością Sejmu.

Kurs euro do dolara po raz kolejny zbliżył się do linii trzyletniego trendu rosnącego. Rano z poziomu 1,2960 USD wspólna waluta spadła do minimum 1,2904 USD. Inwestorom grającym na spadki zabrakło jednak siły do dalszego ruchu i rynek czekał w konsolidacji przy 1,2920 USD na dane zza oceanu. Okazało się, że zamówienia na dobra trwałe w USA spadły w marcu aż o 2,8 proc. (prognoza +0,3 proc.). Doprowadziło to do deprecjacji dolara. Euro wystrzeliło do 1,2980 USD. O godz. 15.00 kosztowało 1,2975 USD. Dziś najważniejsze będą informacje o PKB w USA za I kwartał. W razie dobrych danych dolar znów ma szanse na przełamanie linii trendu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Węgrzanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP pomogła złotemu