RPP potwierdziła założenia 'Strategii polityki pieniężnej po 2003 roku'

25-02-2004, 16:15

ISB: Obradująca w nowym składzie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zatwierdziła na lutowym posiedzeniu ustalenia zawarte w „Strategii polityki pieniężnej po 2003 roku”, zakładające m.in. jak najszybsze stworzenie warunków zapewniających wprowadzenie euro w możliwie najbliższym terminie, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady.

Jak czytamy w komunikacie, podstawowe ustalenia zawarte w strategii to:

1.Polityka pieniężna będzie prowadzona w ramach strategii bezpośredniego celu inflacyjnego (BCI). Do momentu wejścia do ERM II powinien być utrzymany system płynnego kursu walutowego

2. Rada utrzymuje cel polityki pieniężnej jako ustabilizowanie stopy inflacji na poziomie 2,5% z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy.

3. Rada Polityki Pieniężnej jest przekonana, że najbardziej korzystne dla Polski byłoby przyjęcie strategii gospodarczej nastawionej na stworzenie warunków zapewniających wprowadzenie euro w najbliższym możliwym terminie.

Podczas lutowego posiedzenia RPP postanowiła pozostawić stopy w lutym na niezmienionym poziomie. Główna stopa rynkowa (tzw. referencyjna) wynosi więc od czerwca 2003 roku 5,25

Od lutowego posiedzenia, RPP obraduje w nowym składzie: Dariusz Filar, Andrzej Sławiński i Andrzej Wojtyna (nominowani przez Prezydenta) Jana Czekaj, Mirosława Pietrewicz i Stanisław Nieckarz (nominowani przez Sejm), Halina Wasilewska-Trenkner, Marian Noga i Stanisław Owsiak (nominowani przez Senat).

(ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP potwierdziła założenia 'Strategii polityki pieniężnej po 2003 roku'