RPP pozostawi stopy proc. bez zmian, ścieżka CPI nieco niższa niż w projekcji z X

opublikowano: 26-01-2007, 14:36

Polityki Pieniężnej (RPP) na styczniowym posiedzeniu utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uwazają wszyscy ekonomiści ankietowani przez agencję ISB.

Polityki Pieniężnej (RPP) na styczniowym posiedzeniu utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uwazają wszyscy ekonomiści ankietowani przez agencję ISB. Jednocześnie są zdania, że przebieg ścieżki inflacyjnej ukazany w styczniowej projekcji może okazać się nieco niższy od pokazanej w październikowej projekcji.

„Oczekujemy, że w 2007 roku przebieg ścieżki inflacyjnej może być niższy w porównaniu z październikową projekcją (spodziewamy się, że cut off date będzie na koniec grudnia 2006 r.: niższy punkt startowy; WIBOR 3M od ostatniej projekcji nie uległ większym zmianom, a złoty umocnił się o około 7% w relacji do dolara i 3,8% w relacji do euro)” - napisała Agnieszka Decewicz z Banku Pekao SA.

Piotr Kalisz z Banku Handlowego również potwierdza, że projekcja pokaże niższą od prognozowanej wcześniej inflację w 2007 roku, a komunikat po posiedzeniu RPP będzie umiarkowanie jastrzębi.

„Projekcja pokaże niską inflację w 2007 roku (może nawet poniżej 2,5%), ale wyraźnie wyższą w 2008 i 2009 roku (powyżej 3,5% pod koniec tego horyzontu)” - napisał Kalisz w komunikacie.

Natomiast Ryszard Petru z Banku BPH ocenia, że komunikat po posiedzeniu może być nieznacznie gołębi.

„Natomiast projekcja styczniowa w najbliższych kwartałach poniżej październikowej, w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej zbliży się do górnej granicy celu” - napisał w raporcie.

Zdania ekonomistów co do terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych są podzielone, choć nikt nie oczekuje decyzji o zacieśnieniu polityki pieniężnej wcześniej niż w kwietniu - przy publikacji kolejnej projekcji inflacyjnej.

„Podtrzymujemy naszą prognozę odnośnie pierwszej podwyżki stóp procentowych w II kw. o 25 pb, ale jednocześnie widzimy ryzyko opóźnienia podwyżek nawet do roku 2008, a opóźnienia w decyzji mogą być spowodowane systematycznym zwiększaniem wydajności pracy, a także utrzymujące się niskie ceny żywności, które nie powodują presji cenowej” - napisała Nora Szentivanyi z JP Morgan Chase.

RPP po raz ostatni obniżyła stopy procentowe w lutym - o 25 pb do 4,0% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Dwudniowe posiedzenie RPP rozpocznie się we wtorek, 30 stycznia, a decyzja oczekiwana jest w środę, 31 stycznia, we wczesnych godzinach popołudniowych. (ISB)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane