RPP pozostawi w kwietniu stopy procentowe bez zmian – analitycy

Internet Securities
opublikowano: 21-04-2006, 15:32

Zdaniem wszystkich ankietowanych analityków, na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi stopy procentowe bez zmian. Rynek podziela opinię Rady, że obecnie stopy są na tak zwanym neutralnym poziomie.

Zdaniem wszystkich ankietowanych analityków, na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi stopy procentowe bez zmian. Rynek podziela opinię Rady, że obecnie stopy są na tak zwanym neutralnym poziomie.

„Ostatnie wypowiedzi członków RPP są jasne. Ich zdaniem stopy są obecnie na neutralnym poziomie i to jest sygnał, że Rada nie zdecyduje się na obniżki w najbliższym czasie” – powiedział Bartosz Pawłowski, ekonomista banku ING BSK. „Również nastawienie powinno być łagodne” – dodał.

Jego zdaniem, obniżki stóp procentowych w tym roku są jeszcze możliwe. „Punktem oparcia do ewentualnych obniżek będzie raport o inflacji. Już kwietniowy raport może wykazać, że wkrótce może znaleźć się przestrzeń do obniżek, ale sądzę, że Rada będzie chciała poczekać do kolejnego raportu, który ukaże się w lipcu” – powiedział Pawłowski.

Podobnego zdania są ekonomiści banku JP Morgan. „Stopy procentowe zostaną na niezmienionym poziomie przez najbliższych kilka miesięcy” – napisała Nora Szentivanyi z JP Morgan w komunikacie. „Mimo to prognozujemy jeszcze jedną obniżkę w tym roku. Naszym zdaniem złoty będzie zyskiwał, a inflacja jest cały czas bardzo niska” – czytamy dalej.

Posiedzenie RPP rozpoczyna się we wtorek 25 kwietnia, decyzja spodziewana jest w środę 26 kwietnia w godzinach popołudniowych. RPP po raz ostatni obniżyła stopy procentowe w lutym – o 25 pb do 4,0% w przypadku głównej stopy referencyjnej. dag/esc

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP pozostawi w kwietniu stopy procentowe bez zmian – analitycy