RPP pozostawi w listopadzie stopy bez zmian - analitycy

Internet Securities
27-11-2006, 10:29

Na listopadowym posiedzeniu RPP pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uważają ankietowani ekonomiści.

Na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uważają wszyscy ankietowani przez agencję ISB ekonomiści. Jednocześnie są zdania, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie przynajmniej do końca 2006 roku, chociaż nie wykluczają, że część RPP będzie głosować za podwyżkami.

„W naszej opinii na najbliższym posiedzeniu RPP będzie rozważać podwyżkę stóp procentowych, co spotka się jednak z silnym sprzeciwem umiarkowanych i gołębich członków rady” – napisali ekonomiści Banku Handlowego w raporcie.

Nora Szentivanyi, ekonomistka JM Morgan Chase, ocenia, że na najbliższym posiedzeniu RPP będzie raczej jednomyślna w podejmowaniu decyzji.

„RPP prawdopodobnie jednomyślnie pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Nie spodziewamy się również istotnych zmian w kwestii wydźwięku komunikatu po posiedzeniu rady” – napisała Szentivanyi w raporcie.

Po opublikowaniu październikowych danych dotyczących inflacji netto, bank JP Morgan Chase zmienił prognozy odnośnie podwyżek stóp procentowych. Obecnie bank szacuje, że pierwsza podwyżka będzie miała miejsce w II kw. 2007 roku (przedtem oczekiwał podwyżki w I kw.).

Natomiast ekonomiści Banku Handlowego są zdania, że komunikat po posiedzeniu będzie zawierał listę czynników powodujących narastanie presji inflacyjnej.

„Naszym zdaniem, komunikat opublikowany po posiedzeniu będzie zawierał listę czynników wskazujących na narastanie presji inflacyjnej, jak np. wysoka dynamika produkcji przemysłowej oraz poprawa sytuacji na rynku pracy” – czytamy w raporcie Banku Handlowego.

Podobnie oceniają ekonomiści Banku BPH, którzy prognozują, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie do końca 2006 roku.

„Szczególnie szybkie zmiany na rynku pracy powinny zostać odnotowane przez RPP, jednak nie wpłyną one na tegoroczne decyzje Rady” – czytamy w komunikacie BPH.

RPP po raz ostatni obniżyła stopy procentowe w lutym – o 25 pb do 4,0% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Dwudniowe posiedzenie RPP rozpocznie się we wtorek, 28 listopada, a decyzja oczekiwana jest w środę, 29 listopada, we wczesnych godzinach popołudniowych. (ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP pozostawi w listopadzie stopy bez zmian - analitycy