RPP stanęła na rozdrożu

JKW
opublikowano: 25-08-2010, 00:00

Rada ma dylemat. Zagrożeniem jest zarówno wzrost cen, jak i drugie dno kryzysu.

Rada ma dylemat. Zagrożeniem jest zarówno wzrost cen, jak i drugie dno kryzysu.

Na zakończonym wczoraj posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe bez zmian (główna stopa nadal wynosi 3,5 proc.). Sierpniowe spotkanie nie zmieniło perspektywy dla stóp procentowych — w wydanym po posiedzeniu komunikacie można odczytać nasilenie się zarówno "jastrzębich", jak i "gołębich" nastrojów.

Dokument z jednej strony sugeruje, że podwyżki stóp procentowych się zbliżają — Rada wymienia kilka czynników mogących wzmacniać presję inflacyjną (prognozowany wzrost cen żywności i energii oraz podwyżka stawek VAT), a nie wspomina o czynnikach, które mogłyby hamować wzrost cen. Z drugiej jednak członkowie RPP wyrażają zaniepokojenie o rozwój sytuacji w gospodarce światowej, a to sugeruje, że podwyżek stóp prędko nie zobaczymy.

— Rada odnotowała — i słu-sznie — fakt, że w ostatnich tygodniach nastąpiło osłabienie aktywności ekonomicznej w niektórych istotnych gospodarkach, głównie w USA. Na świecie znowu żywe są obawy o deflację i recesję. Gdyby się zrealizowały, miałoby to negatywny wpływ na polską gospodarkę i osłabiłoby presję inflacyjną — zaznacza Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Większość analityków spodziewa się, że RPP pierwszy raz podniesie stopy na przełomie roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy