RPP utrzymała stopy choć powrót do celu CPI może się wydłużyć

ISB
opublikowano: 30-07-2008, 15:04

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała w lipcu stopy procentowe na niezmienionych poziomach, choć przyznała, że widzi zagrożenie tzw. efektami drugiej rundy i spodziewa się, że okres powrotu inflacji do celu (2,5%) może ulec pewnemu wydłużeniu.

Ponownie nie wykluczyła więc, że niezbędne będzie dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

"W ocenie Rady, w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego jest nadal wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu. Rada nie wyklucza zatem, że obniżanie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej" - podano w komunikacie.

"Jednocześnie ze względu na uporczywość szoków obserwowanych na rynkach żywności i surowców okres powrotu inflacji do celu może ulec pewnemu wydłużeniu. Wobec utrzymującej się niepewności co do perspektyw wzrostu gospodarki światowej, a w konsekwencji gospodarki polskiej Rada uznała, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po analizie danych napływających w nadchodzącym okresie" - czytamy dalej.

Inflacja konsumencka wyniosła w czerwcu 4,6% r/r wobec 4,4% w maju. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

"Wzrost inflacji wynikał przede wszystkim z podwyższenia rocznej dynamiki cen żywności, transportu (co związane było z wysoką dynamiką cen paliw) oraz niektórych usług. Rada podtrzymuje ocenę, że w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, co w dużym stopniu będzie rezultatem wysokiej rocznej dynamiki cen regulowanych oraz cen żywności i paliw" - czytamy dalej.

Podwyższona inflacja w nadchodzących kwartałach będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen regulowanych, a także z obserwowanego w gospodarce światowej i oddziałującego na polski rynek wzrostu cen żywności i paliw. W efekcie pojawia się zagrożenie tzw. efektami drugiej rundy, czyli spirali cenowo-płacowej.

"Utrzymywanie się podwyższonej inflacji rodzi ryzyko utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych na podwyższonym poziomie, a w konsekwencji ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy. Ponadto wzrost cen nośników energii może stopniowo przenosić się na ceny innych towarów i usług" - napisał bank centralny.

Według RPP, do ograniczania tej presji może się także przyczyniać spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej, a w konsekwencji także w gospodarce polskiej. "Presja inflacyjna może być nadal osłabiana przez import towarów z krajów o niskich kosztach wytwarzania. W tym samym kierunku będą również oddziaływać dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych NBP oraz obserwowane w minionych kwartałach szybkie tempo aprecjacji złotego, które w ostatnim okresie najprawdopodobniej przewyższało tempo aprecjacji kursu równowagi" - głosi komunikat.

Dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów zgodnie oczekiwało utrzymania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej w lipcu. Ich zdaniem, jedna lub dwie podwyżki stóp nastąpią dopiero po wakacjach.

RPP podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym, marcu i czerwcu br. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 6,0%

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP utrzymała stopy choć powrót do celu CPI może się wydłużyć