RPP zmieni nastawienie w lutym, w 2005 obniży stopy o 50-100 pb - analitycy

Internet Securities
25-02-2005, 08:36

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zmieni na lutowym posiedzeniu nastawienie w polityce pieniężnej na neutralne i po ubiegłorocznych podwyżkach rozpocznie w 2005 roku cykl cięć stóp proc. Mogą one spaść łącznie o 50-100 punktów bazowych do końca grudnia, sądzą analitycy.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zmieni na lutowym posiedzeniu nastawienie w polityce pieniężnej na neutralne i po ubiegłorocznych podwyżkach rozpocznie w 2005 roku cykl cięć stóp proc. Mogą one spaść łącznie o 50-100 punktów bazowych do końca grudnia, sądzą analitycy.

Ankietowani przez agencję ISB ekonomiści są zgodni i wszystkich 13 oczekuje złagodzenia nastawienia w lutym na neutralne. Różnice w opiniach pojawiają się natomiast co do tego, kiedy rada zacznie obniżać stopy i o ile.

Pięciu z 13 ankietowanych analityków sądzi, że RPP pierwszy raz obniży stopy w maju. Dwóch wstrzymuje się z prognozami co do terminu i wielkości cięć, a jeden z nich uważa, że jeśli w ogóle nastąpią to dopiero w drugiej połowie roku.

Dwudniowe posiedzenie RPP kończy się w piątek, 25 lutego.

NEUTRALNE JAK W BANKU

Analitycy są zgodni co do zmiany nastawienia na neutralne już w tym tygodniu.

„Podstawowym argumentem będzie poprawa średniookresowych perspektyw inflacji, co oznacza, że w średnim terminie nie będzie zagrożeń istotnego wzrostu inflacji. Sprzyjać temu będzie mocny złoty, a z drugiej strony – umiarkowana presja popytowa i relatywnie niska dynamika płac, a także ustępowanie stopniowe szoków podażowych” – powiedział Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.

„To powoduje, że perspektywy inflacji uległy poprawie i można oczekiwać spadku do 2,5% już w maju i wokół tego poziomu powinna wahać się w kolejnych miesiącach. My zakładamy, że na koniec roku spadnie do 2,2-2,3%, a inflacja poniżej celu inflacyjnego jest jakimś argumentem, żeby te stopy obniżać” – dodał.

W styczniu inflacja niespodziewanie spadła do 4,0% r/r z 4,4% w grudniu i wobec oczekiwanych średnio 4,5%. Celem rady jest 2,5% +/- 1 pkt proc.

PYTANIE KIEDY, A NIE CZY W OGÓLE

Ekonomiści uważają, że ten rok zapoczątkuje kolejny cykl redukcji stóp procentowych, po tym, jak rok 2004 przebiegał pod znakiem podwyżek.

Poprzedni, ponad dwuletni cykl obniżek stóp rozpoczął się w lutym 2001 roku przy nastawieniu neutralnym i w jego trakcie poprzednia rada 20-krotnie obniżała stopy – ostatni raz w czerwcu 2003 roku. W tym czasie główna stopa referencyjna spadła do 5,25% z 19,0%.

W kwietniu 2004 roku kolejna RPP zmieniła nastawienie na restrykcyjne z neutralnego i od czerwca trzykrotnie podwyższyła stopy łącznie o 125 pkt bazowych do 6,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Ekonomiści uważają, że wielkość obniżek zależy od wzrostu gospodarczego w kolejnych miesiącach i dalszego przebiegu ścieżki inflacyjnej.

Zdaniem Stanisława Kluzy, głównego ekonomisty Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ), inflacja zacznie gwałtownie spadać i po drugim kwartale może wynieść poniżej 2,0% r/r.

„Już od kilku miesięcy o wiele bardziej zasadne jest pytanie, kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych, a nie, czy w ogóle powinna nastąpić” – uważa Kluza.

„Choć obecnie są już podstawy do uwzględnienia w głosowaniach możliwości obniżania stóp procentowych, to zmaterializuje się to raczej w chwili, gdy potwierdzą się negatywne tendencje dla wzrostu gospodarczego i schłodzenia w pierwszym i drugim kwartale 2005 roku. W tym czasie gospodarka doświadczy również nad wyraz gwałtownego obniżenia się inflacji” – dodał.

Oprócz danych makroekonomicznych do rozpoczęcia obniżek stóp radzie potrzebna może być kolejna, majowa projekcja inflacyjna NBP.

„Pierwsza obniżka może nastąpić w maju, jeśli majowa projekcja będzie bardzo niska i złoty pozostanie tak mocny jak w tej chwili. Główną rolę będzie grał kurs walutowy i wzrost gospodarczy” – uważa Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas.

„Oczekujemy maksymalnie 50 pkt. bazowych, [...] bo ze wzrostem gospodarczym nic złego nie powinno się stać, a będzie tylko napędzany innymi czynnikami, bardziej popytem krajowym niż eksportem, zaś jego tempo powinno być w dalszym ciągu w granicach 4,5%” – dodał.

ŁAGODNE PO RAZ PIERWSZY

Niektórzy ekonomiści sądzą, że zanim RPP zacznie obniżać stopy jeszcze raz zmieni nastawienie, tym razem na łagodne.

„Nie sądzę, by za zmianą nastawienia na neutralne szły obniżki, bo ostatnie sygnały ze strony RPP są dość wyważone. Wydaje się, że najpierw rada zmieni nastawienie na łagodne, co może nastąpić w maju przy publikacji nowej projekcji inflacyjnej i w kolejnym ruchu mogłoby nastąpić cięcie stóp” – powiedział Maliszewski z Banku Millennium.

„Ale, jeśli złoty się jeszcze umocni, a publikowane w marcu dane o produkcji będą pokazywały, że jest spowolnienie gospodarcze i będzie się utrzymywała niska nominalna dynamika płac, to wtedy to działanie może być szybsze” – dodał.

Podobne przekonanie co do zmiany nastawienia wyraża ekonomista Banku Zachodniego WBK Piotr Bujak, choć on nie spodziewa się obniżek przez całą pierwszą połowę roku. Obniżki – jeśli w ogóle nastąpią – to jego zdaniem dopiero w drugiej połowie roku.

„W tej chwili scenariuszowi braku obniżek w tym roku przypisujemy mniejsze prawdopodobieństwo, ale z całą pewnością uważamy, że nie będzie obniżek w pierwszym półroczu. Dużo się wyjaśni w połowie roku, gdy będzie wiadomo na jakim poziomie zatrzymał się spadek inflacji i jakie są dane PKB za pierwszy kwartał. Dopiero wtedy będzie wiadomo, co stanie się ze stopami w drugiej połowie roku” – powiedział Bujak.

„Jeśli PKB będzie poniżej 3,0%, a inflacja poniżej 2,0%, co nie jest nierealne, to rada znajdzie się pod dużą presją i może być jej trudno nie obniżyć stóp, a bardzo prawdopodobne będzie przyjęcie wówczas łagodnego nastawienia, a stąd już do obniżek niedaleko. Obniżka stóp bez łagodnego nastawienia byłaby możliwa w sytuacji ekstremalnej w gospodarce, np. kryzysu walutowego czy jakiegoś szoku cenowego” – dodał.

Obecna rada może stosować trzy nastawienia w polityce pieniężnej: restrykcyjne, neutralne i łagodne. Poprzednia rada operowała tylko nastawieniem restrykcyjnym i neutralnym.

Instytucja

nastawienie

1-wsza obniżka stóp proc.

ile do końca roku

w lutym

miesiąc

o ile pb

Pekao SA

neutralne

IV

25

50

Kredyt Bank

neutralne

IV

50

100

Citibank Handlowy

neutralne

V

25

50

PKO BP

neutralne

V

50

50

BGŻ

neutralne

V

bd

75

ING BSK

neutralne

VI

25

50

TMS

neutralne

III

25

75

BRE

neutralne

III/IV

25

75-100

BPH

neutralne

V

25

50

Millennium

neutralne

VI

50

75

BNP Paribas

neutralne

V

50

max.50

BZ WBK

neutralne

po VI

bd

bd

Soc-Gen

neutralne

bd

bd

bd

(ISB)

bas/ qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP zmieni nastawienie w lutym, w 2005 obniży stopy o 50-100 pb - analitycy