RPP zmieniła nastawienie polityki pieniężnej na 'łagodne'

(Marek Druś)
opublikowano: 25-02-2005, 13:38

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Dokonała natomiast zaskakującej zmiany nastawienia polityki pieniężnej z ‘restrykcyjnego’ na ‘łagodne’. Ekonomiści oczekiwali, że zmieni się ono na 'neutralne'.

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Dokonała natomiast zaskakującej zmiany nastawienia polityki pieniężnej z ‘restrykcyjnego’ na ‘łagodne’. Ekonomiści oczekiwali, że zmieni się ono na 'neutralne'.

Po raz ostatni RPP zmieniła wysokość stóp procentowych w sierpniu ubiegłego roku. Stopa referencyjna wynosi od tego czasu 6,5 proc., stopa lombardowa 8,0 proc., stopa depozytowa 5,0 proc., a redyskontowa 7 proc. Zmiany nastawienia polityki pieniężnej RPP dokonała po raz ostatni w kwietniu 2004 roku.

O zmianę nastawienia apelował do RPP wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner. Argumentował, że utrzymywane przez Radę nastawienie restrykcyjne jest niewłaściwym sygnałem dla rynku.

Pięciu z trzynastu analityków ankietowanych przez agencję ISB oczekuje obniżki stóp procentowych w maju.

MD

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane