Rubel nadal słabnie względem dolara, ale w mocno ograniczonym zakresie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-05-2022, 11:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Środowa sesja stoi pod znakiem kontynuacji przeceny rubla wywołanej poluzowaniem części obostrzeń związanych z kontrolą kapitału. Skala korekty jest jednak mocno limitowana, informuje Reuters.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

W relacji do dolara amerykańskiego rubel osłabia się dzisiaj o około 0,5 proc. schodząc do poziomu 63,90 rubli. Notowana rosyjskiej waluty pozostają jednak blisko maksimum z minionego piątku (13.05) na poziomie 62,6250, najsilniejszym od początku lutego 2020 r.

Zdecydowanie lepiej rosyjska waluta zachowuje się natomiast w stosunku do euro. Umocniła się o 0,2 proc. do poziomu 66,96, oscylując w pobliżu najmocniejszego poziomu od połowy 2017 r. - 64,9425 rubli, którego dotknęła w zeszłym tygodniu.

W miniony poniedziałek (16.05) Bank Rosji podwyższył pułap dla transakcji transgranicznych, umożliwiając rosyjskim mieszkańcom i nierezydentom z zaprzyjaźnionych krajów transferowanie zagranicznej waluty za granicę w kwocie odpowiadającej nawet 50 tys. USD miesięcznie. Wcześniej było to 10 tys. USD.

Firmy zorientowane na eksport nadal są zobowiązane do konwersji 80 proc. swoich dochodów na ruble.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane