Rubel najsłabszy wobec euro w historii, wobec dolara od 11 lat

MD
opublikowano: 29-01-2009, 11:52

Rubel osłabł rekordowo wobec euro i  zanotował najniższą wartość wobec dolara od 1998 roku. Analitycy uważają, że  rosyjska waluta osłabi się jeszcze mocniej.

Wartość euro wzrosła w czwartek do 44,9414 RUB. To najwyższa cena, jaką trzeba było zapłacić za euro w rublach od wprowadzenia europejskiej waluty w 1999 roku. Za dolara trzeba było zapłacić 33,8455 RUB, najwięcej od stycznia 1998 roku.

Bank centralny Rosji określił docelowe kursy rubla na 36 RUB za dolara i 41 RUB za euro. Renaissance Capital uważa, że obecny spadek wartości rosyjskiej waluty będzie kontynuowany i może spowodować dalszy spadek rezerw Rosji, jeśli bank centralny zdecyduje się na obronę rubla.

Bank Rosji wykorzystał już blisko 202 mld USD, czyli ponad jedną trzecią rezerw, na zahamowanie spadku wartości rubla, który od sierpnia wyniósł wobec dolara już 31 proc.

MD, Bloomberg 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane